ОБЩЕСТВО

Биляна Петрова пред Euronews България: Проектът на „Добротич Уинд“ АД за вятърен парк е стратегически важен за България

Той не само няма да има никакво негативно въздействие върху хората във Ветрино и Вълчи Дол, но ще донесе и много ползи, категорична е тя

Проектът на „Добротич Уинд“ АД на стойност 1,2 млрд. лева за изграждане на нов вятърен парк на териториите на общините Ветрино и Вълчи дол е стратегически важен за България. Това обяви в ефира на Euronews България изпълнителният директор на дружеството Биляна Петрова. Тя обясни, че заложените в инвестиционното намерение мощности от 519 МВ практически почти ще удвоят енергийните мощности от вятър в страната, които в момента се оценяват на между 600 и 700 МВ.

Това от своя страна ще увеличи значимостта и на двете общини.

Петрова бе категорична, че проектът не само няма да има негативно въздействие върху хората и околната среда, но ще доведе и до редица позитиви за местната общност. Част от тях са свързани с мащабната социална програма, с която инвеститорът се ангажира в двете общини. Тя припомни предложението на „Добротич Уинд“ АД за енергийни помощи за всички битови потребители във Ветрино и Вълчи Дол, което няма до момента няма аналог в България. От него могат да се възползват общо 14 хил. жители, като компанията е готова да поеме до 1200 КВч от годишните сметки на всяко домакинство за срок от приблизително 35 години.

“Като социално отговорна компания ние вярваме, че следва да поддържаме добри отношения с местното население”, заяви Петрова пред Euronews България. Тя припомни, че инвестиционното намерение на „Добротич Уинд“ АД стъпва върху стар проект, който вече е преминал през цялостна процедура на одобрение от българските институции, включително по отношение въздействието му върху околната среда. В допълнение на това инвеститорът доброволно е ангажирал независим международен одитор за едногодишен мониторинг, който е потвърдил, че в избраният регион няма да има негативно въздействие върху биологичните видове.

Като доказателство за това, че местните хора нямат основание за притеснения Петрова припомни, че на територията на България, както и на съседната община Суворово, вече има успешно изградени вятърни паркове, които са в експлоатация достатъчно дълго време, за да се изключат негативни въздействия върху околната среда, здравето на хората и земеделието.

Изпълнителният директор на „Добротич Уинд“ АД акцентира и върху това, че международните банкови институции, които ще се ангажират с финансирането на проекта, също ще проведат допълнителна щателна проверка, която да гарантира пълната изрядност, както по отношение на безопасността, така и що се отнася до грижата към околната среда.

“Изненадани сме от промяната на позицията на Община Ветрино.”, сподели Петрова във връзка с внезапното решение на общинския съвет да наложи мораториум върху развитието на вятърната енергия на територията на общината. То се обжалва във Варненския Апелативен съд, както от инвеститора, така и от Областния управител на Варна по отношение на липсата на компетентност на местната власт за такава забрана.

“Вярваме в безпристрастността на българския съд и разчитаме на неговото решение”, коментира Биляна Петрова. Варненският апелативен съд се очаква да се произнесе по жалбите до месец.

През септември “Добротич Уинд” АД внесе в Общинския съвет във Ветрино актуализирано инвестиционно намерение, в което завява готовност да вложи над 1,2 млрд. лева в изграждането на супер модерен вятърен парк със 74 генератора на територията на двете общини. Проектната компания се ангажира и с мащабна социална програма в двете общини и редица компенсаторни мерки, които ще донесат преки ползи за населението на общо стойност около 15 млн. лева. Предложението все още не е разгледано от Общинския съвет.

“Добротич Уинд ” АД е проектна компания, която има намерение да изгради вятърен парк “Добротич Уинд“ на територията на общините Ветрино и Вълчи дол, област Варна. Тя е част от групата на международната компания ”CWP Global” (CWP), реализирала едни от най-големите проекти за производство на електрическа енергия от ВЕИ в Югоизточна Европа. През последните 15 години CWP инвестира в устойчивото развитие и има изградени над 1500 МВт проекти с общо финансиране от над 3,5 млрд. евро, сред които са най-големите вятърни паркове в Австралия, Сърбия (158 МВт) и Румъния (600 МВт).

В момента CWP разработва общо над 3 000 МВт нови ВЕИ мощности в региона, включително в България, Сърбия и Румъния. Така допринася за осигуряването на евтина зелена енергия, ускореното заместване на скъпи и замърсяващи електроцентрали с екологични такива и намаляване на зависимостта от петрол и природен газ на икономиките на тези държави.

Работим в партньорство с местни компании и общини, осъществявайки проекти отговарящи на най-високите стандарти в енергетиката. CWP полага значителни усилия, за да бъде всяка нейна инвестиция безопасна, с грижа и отговорност към хората и околната среда.

 

ПРОЧЕТИ

Back to top button