ИКОНОМИКА

Бизнесът и домакинствата на колене, ето какво поиска Брюксел от България

Брюксел призова страните от ЕС да започнат постепенно да премахват енергийните субсидии за домакинствата и бизнеса.  Европейската комисия се подготвя да върне задължителното изпълнение на бюджетните правила за дефицит и дълг, които бяха в дерогация през последните три години заради войната в Украйна и пандемията.

ЕК изложи в сряда своя план за връщане на Пакта за стабилност и растеж (ПСР), който беше спрян в началото на пандемията през 2020 г., като оттогава правителствата на страните от ЕС похарчиха огромни суми в подкрепа на своите икономики, информира „Дивидент“.

Освен това нарастващите цени на енергията, след като бяха спрени доставките на газ от Русия, накара държавите-членки да предоставят подкрепа на хората и бизнеса, които се изпитваха затруднения с високите сметки.

Сега обаче Еврокомисията заявява, че тези субсидии трябва да бъдат отменени. Изтъква се, че цените се нормализират, а бюджетните дефицити трябва да бъдат намалени. 

От началото на енергийната криза (септември 2021 г.) до средата на февруари 2023 г. страните в Европа са похарчили 792 млрд. евро за смекчаване на ефектите от високите цени на енергийните продукти, сочи проучване на Bruegel.

В ЕС енергийните помощи са в размер на 681 млрд. евро, като само Германия е отпуснала 268 млрд. евро. Субсидиите във Великобритания са на стойност 103 млрд. евро, а в Норвегия – 8,1 млрд. евро.

България е отпуснала 3,9 млрд. евро, или 567 евро на човек от населението, за борба с енергийната криза.

Това са средствата по програмите за подпомагане на бизнеса заради високите цени на електроенергията, както и подкрепата за домакинствата за високата цена на газа, която беше отпусната през миналата зима. В пакета влизат още и средствата, отпуснати за намаляване на цената на горивата (в размер на 0,25 лева за литър), която действаше до края на 2022 г.

ПРОЧЕТИ

Back to top button