ИКОНОМИКА

Corriere della Sera: Този ход е тайният триумф на Путин

Италианското издание Corriere della Sera публикува статия , в която Русия е наречена „селскостопанска суперсила“.

Журналистът Федерико Рампини подчертава, че през последните няколко години земеделският сектор на страната е направил огромен скок и, без да бъде засегнат от пандемията, тази година ще „достигне рекорд в производството и износа на зърно“.

„Продажбата на зърно не подлежи на санкции, така че целият свят може да продължи да се възползва от руското производство безпрепятствено“, пише Рампини.

От Сталин до Брежнев

Авторът на статията анализира различните етапи от развитието на селското стопанство в Русия, като отбелязва, че това не винаги е бил печеливш сектор на икономиката:

„Принудителната комунистическа колективизация многократно доведе до аграрни кризи от времето на Сталин до времето на Брежнев.

По време на Студената война главният враг – Америка – дори се превърна в спасител: доставките на зърно от Айова и нейните околности бяха жизненоважни за Москва. Всичко това днес остава само далечен спомен.“

При президента Путин Русия преживя впечатляващ ренесанс в своето селскостопанско производство. От 2000 г. до 2018 г. износът на селскостопански продукти и хранителни продукти от Русия за останалия свят се е увеличил 16 пъти.

При Путин Русия отново се превърна в селскостопанска суперсила, както беше при Екатерина Велика в края на 18 век. Днес Русия произвежда повече пшеница от Съединените щати.“

Италианският журналист дори нарече селското стопанство „тайният триумф на Путин“, като отбеляза, че според експортната класация за 2021 г., Русия е „в челните редици на износителите на пшеница“ с 37,2 милиона тона, следвана от САЩ и Канада, „които заемат, почти делейки помежду си, второто и третото място с по 26,1 млн. тона”.

Климатът няма да поднесе изненади

Русия, скандинавските страни и Канада са региони, които няма да пострадат от изменението на климата, а напротив, ще се възползват от него. Изменението на климата ще навреди на селското стопанство в някои части на света и ще стимулира селското стопанство в други, смятат широк кръг учени, които „оформят преобладаващия консенсус в органите на ООН“.

Рампини отбелязва:

„Путин знае това. Каза го преди много години. През 2003 г. руският държавен глава каза, че повишаване на температурата с два или три градуса би било добре за северна страна като Русия, позволявайки й да „харчи по-малко за кожи и да увеличи производство на зърно.” „Това не беше шега. Путин знаеше за какво говори.”

Климатът на помощ

Между другото, в проучване на ProPublica на тема „Как Русия ще преодолее климатичната криза“, група еколози заключиха:

Изменението на климата и размразяването на вечната замръзналост може да доведат до това, че Сибир ще получи повече земеделска земя, отколкото целите Съединени щати.

Няколко американски експерти смятат, че Русия „е в най-добра позиция да се възползва от изменението на климата, и то не само в областта на селското стопанство“.

Както вече съобщиха медиите, в момента повече от 60% от ЕС е в режим на криза.

“ Необичайните горещини в Европа могат да доведат до по-високи цени на храните“, каза бившият заместник-министър на земеделието и храните на Русия Леонид Холод в интервю за news.ru. – В редица европейски региони е невозможно да се удовлетворят потребностите от вода за селскостопанските култури заради ниските нива на водата във водохранилищата.

В някои случаи напояването на полетата е напълно спряно Сушата, която удари Европа, е атмосферна и почвена, поради което рязко намаляват производителността, добивите и рентабилността на производството. Всичко това е сериозна предпоставка за покачване на цените.“

„Съгласно оценките на експертите – разбира се, това са само предварителни оценки – зърнената реколта може да достигне 130 милиона тона, включително 87 милиона тона пшеница“, каза Путин на правителствено заседание на 12 май, отбелязвайки, че „това може да стане рекордна реколта от пшеница за цялата история на Русия“.

Най-голямата зърнена реколта в Русия е регистрирана през 2017 г. – 135,5 милиона тона, от които 86 милиона тона пшеница.

През 2020 г. тази цифра е 133,5 милиона тона зърно, от които 85,9 милиона тона пшеница.

Миналата година реколтата възлиза на 121,4 млн. тона, пшеницата – 76 млн. тона.

Очаква се Русия да запази лидерството си на световния пазар през следващите години.

Микроблейдинг

ПРОЧЕТИ

Back to top button