ПОЛИТИКА

Цветанов хули евроатлантизма на Борисов, но ласкае негови хора

Бившият втори в ГЕРБ Цветан Цветанов, който вече има своя партия – „Рерубликанци за България”, се усука около бившите си колеги, вбивайки клин между тях и Бойко Борисов, твърди „Стандарт“.

Трябва да се прави разграничаване между ГЕРБ и модела „Борисов“, защото в партията има много стойностни хора с огромен капацитет, които никога не са били част от управлението и не са се облагодетелствали.

Моделът „Борисов“ се явява токсичен за българската политическа система. Кой би повярвал на евроатлантическата ориентация, която днес заявява лидерът Бойко Борисов, като само преди 2 години се биеше в гърдите за големия успех с прокарването на „Турски поток“, каза Цветанов през БНР.

По думите му в страната трябва да се намери политически консенсус. „Освен срещу войната, но ние се лишаваме и от една голяма възможност за страната ни – това е европейската солидарност по Плана за възстановяване и устойчивост.

Законопроектите, свързани с реализирането на парите по Плана, трябва да бъдат приети от парламента. Ние няма да можем да направим началото на новия финансов програмен период, който стартира на 1 януари 2021 г.“.

Бившият министър на вътрешните работи коментира, че в момента няма никаква концепция как трябва да бъде развивана системата на МВР:

„Политическите назначения в МВР вече са факт до ниво началник на група и началник на сектор, което е абсурдно за една деполитизирана система.

Назначенията са от всички партии, които управляват през последните години“. Реформата в МВР трябва да има пътна карта за функционалните промени, които трябва да бъдат направени, категорично заяви той.

Цветан Цветанов изказа мнение, че е реалистично България да бъде приета в Шенген до края на 2022 г.

„След миграционната вълна по време на Арабската пролет през 2011 г. страните от Шенгенското пространство започнаха да изразяват едно друго възприятие, че не трябва да се разширява повече поради потенциалната заплаха от миграционния натиск, който влиза в България и Румъния, които са външна граница на ЕС и могат да бъдат някакъв буфер“, коментира той.

ПРОЧЕТИ

Back to top button