ЗДРАВЕ

Докато люлякът цъфти, направете си люляково масло

Завладяващото вълшебно ухание на люляк е невъзможно да се забрави! Нежният и сладък аромат на цъфтящите пролетни градини ни изпълва с приятни усещания. Но не всеки знае за лечебните свойства на някои цветя. Ето например, обикновеният люляк. Той може да помогне на тялото да се справи с много заболявания.

Люляков цвят

Лечебните свойства на люляка са известни на народната медицина от стотици години. Растял е в изобилие в градините на благородниците на Османската империя. Смята се, че именно там растението е използвано за първи път за медицински и парфюмерийни цели.

Люлякът съдържа голямо количество аскорбинова киселина, етерични масла и флавоноиди, които имат положителен ефект върху тялото. 

Люлякът е отлично антипиретично, противовъзпалително и аналгетично средство.

От него се приготвят чай, масла, компреси и мехлеми, които са полезни при ревматизъм, ревматоиден артрит, ишиас, шипове на петата и подагра. За съжаление, люляковото масло е почти невъзможно да се купи, дори в специализирани магазини. Но можете лесно да си го приготвите сами у дома.

Масло от люляков цвят

Цветчетата трябва да се събират в гориста местност или извън града – далеч от индустриални зони и прашни пътища.

Ще са ви нужни:

• свежи цветя от люляк

• всяко растително масло без изразена миризма

• еднолитров буркан с капак

• марля.

Начин на приготвяне:

1. Внимателно отделете малките цветчета от стъблата, напълнете буркана с тях.

2. Загрейте растителното масло до 40 градуса и напълнете буркана с цветчета догоре.

3. Затворете съда с капак и оставете да настоява 2 дни.

4. Прецедете маслото през марля, като добре изстискате листенцата на люляка.

5. Загрейте маслото отново и добавете прясна порция цветчета, оставете ги да се варят.

6. Повтаряйте процедурата, докато получите достатъчно ароматно масло.

С това масло може да разтривате челото и слепоочията си при мигрена, втрисане, да масажирате възпалените стави при ревматизъм и други заболявания на опорно-двигателния апарат. Опитайте да добавите този продукт към крем, лосион, шампоан и балсам – ще обогатите козметиката си с този очарователен аромат и ценни вещества.

Днес съвременните билкари все още използват маслото от люляк за лечение на обриви, слънчеви изгаряния, малки порязвания и ожулвания и други кожни заболявания като пъпки, акне и циреи. Ако добавите маслото към почистващите продукти при почистване, свежият им аромат ще изпълни цялата къща.

Това масло лекува бронхит, настинка, тонзилит, грип и се използва за инхалации. Люлякът облекчава стреса и всички видове нервни разстройства, повишава сексуалното желание при жените и мъжете.

Маслото от цвят на люляк подобрява състоянието при разширени вени. Тези процедури са особено ефективни в комбинация със специални упражнения за кръвоносните съдове.

8 билки за бързо отслабване и детокс без диети и йо-йо ефект

Знаете ли, че…

Във френския град Граси масово се произвежда етерично масло от люляк. Но това е много трудоемък и дълъг процес. Ето защо 1 кг люляково масло струва около милион щатски долара.

Предлагаме ви селекция от доказани рецепти:

► При диабет, бронхиална астма, включително хронична, 2-3 супени лъжици сухи цветчета се изсипват в термос и се заливат с 400 мл вряла вода. Оставете да се запарват 6 часа. След това прецедете и пийте от отварата по 30 мл, три пъти на ден, преди хранене.

► Тинктура от люляков цвят със спирт при остеохондроза и ревматизъм. Лечебната напитка по класическата рецепта се приготвя от 100 г пресни листа и пъпки. Суровините се изсипват в еднолитров буркан и се долива догоре с алкохол или спирт. След това се затварят с капак и се оставят на тъмно място за 14 дни. След определеното време прецедете тинктурата и пийте всеки ден по 20 капки, 2 пъти на ден, преди хранене. В случай на остра болка се препоръчва разтриване на засегнатите области и с розово масло.

► При бъбречни колики и възпалителни процеси се използва отвара от 2 супени лъжици счукани листа от люляк (пресни или сухи) и 1 чаша вряла вода. Когато всички съставки се смесят, поставете тенджерата на бавен огън и оставете да къкри още 3-5 минути, след като заври. След това увийте добре съда и оставете да се запарва няколко часа на топло място. Готовото лекарство се препоръчва за вътрешна употреба – по 1 супена лъжица, преди всяко хранене.

► Със същата отвара могат да се промиват абсцеси по тялото и други кожни лезии, както и да се правят компреси при натъртвания и дълбоки охлузвания.

► Най-разпространено е приложението на люляка при болки в ставите. В такива ситуации се приготвя мехлем от люлякови пъпки. Суровините трябва предварително да се смелят на прах. За 1 супена лъжица от това лекарство ще ви трябват 4 части свинска мас и 1 ч.л. суровина. Разбъркайте добре всички съставки до гладка смес. Всяка вечер преди лягане мажете засегнатите места с приготвения лек.

► При подагра ще ви помогне трикратният прием на спиртна тинктура от люляк. Приемайте по 15 капки, преди хранене.

► За разтваряне на малки камъни в бъбреците и премахване на пясъка от пикочните канали, както и при цистит се приготвя запарка от 200 мл вряла вода и 1 супена лъжица сухи листенца от люляков цвят. След един час отварата трябва да се прецеди и можете да пиете по 1 супена лъжица, преди всяко хранене.

► При болезнена менструация и висока телесна температура ще помогне чай от 2 супени лъжици цвят от люляк и 1 чаша гореща вода. Отварата се препоръчва да се приема топла, 3 пъти на ден.

► Ако страдате от шип на петата, ще ви трябват компреси от спиртна тинктура. А за да подобрите ефекта, можете да приемате и по 30 капки дневно перорално.

Важно! 

При условия на правилно съхранение люляковите суровини не губят лечебните си способности в продължение на 2 години.

Микроблейдинг

ПРОЧЕТИ

Back to top button