СВЯТ

Как българки се докоснаха до леглото на Горбачов в Южна Корея и къде е камбаната, която никога не звъни СНИМКИ

Войната – един от символите на човешкото падение! Няма две мнения по въпроса. И макар да живеем в XXI век все още има страни, които воюват.

В момента конфликтът в Украйна е най-отразяван от медиите у нас, не само заради географската близост, но и заради икономическите, финансови и други преки последици за страната ни.

Но това не означава, че тя е единствената война.

Днес нека поговорим за още един сблъсък, който тлее от години.

На другия край на света – далеч на Изток има един конфликт, който не е свършил, или поне не с мирен договор – този между двете Кореи.

Регулярно се появяват новини за действията на лидера на Севера – Ким Чен Ун. Каква ракета е тествана, каква заплаха е отправил към съседите си и всички, които смята за врагове, какво нестандартно нареждане е дал на поданиците си. 

Всичко обаче е обвито в мистерия. Северна Корея живее в изолация, но и плаши, защото не крие, че дава милиарди за развитие на армията си и има ядрено оръжие. Какво точно обаче има във военния ѝ арсенал никой не знае…

Южна Корея от своя страна също не стои със скръстени ръце. Последен пример за това са наскоро започнатите от Сеул и Вашингтон най-големи съвместни военни учения от пет години насам, заради нарастващите заплахи от страна на Севера.

Отстрани изглежда сякаш няма край. Една безкраен кръговрат от заплахи и взаимни обвинения, от страх и паника, от мерене на мускули и липса на светлина в тунела.

Самата граница между двете Кореи пък е като най-доброто напомняме, че войната не е свършила.

Дългата 240 км Демилитаризирана зона е наречена още от Бил Клинтън „най-страшното място на света“ и вече 70 години не е променила статута си. 

Българи стигнаха на зиг-заг до най-страшното място на света и ето какво видяха там СНИМКИ

Но също там, на броени метри от това мистериозно място, се намира и символът на антипода на войната – Световният парк на камбаните на мира.

Как се е появил и какво има там?

Строителството му започва през 2005 г. като сестрински проект за близкия Язовир на мира. Той е разположен на 7450 квадратни метра, където все още има останки от Корейската война (1950-53 г.).

В парка централен елемент е Световната камбана на мира. Тя е направена от 10 000 празни гилзи, които са били използвани по време на военни конфликти в над 60 страни по цял свят, сред които Палестина, Етиопия и Колумбия.

Световната камбана на мира, снимка: ibike.org

Тя има форма на будистка камбана от Кралство Шила (57 г. пр. н. е. – 936 г. сл. н. е.), с размери 2,5 метра ширина и 4,7 метра височина и тежи 37,5 тона.

В парка има и камбани, изпратени от различни страни по света. Те са поставени в изложбена зала на открито. Световни видни личности, съпричастни към този план, изпращат своите камбани, съдържащи смисъла на мира.

Световната камбана на мира, снимка: авторът

Например Доменико Папи, кметът на Кали Италия, изпратил бронзова камбана, използвана за сигнализиране за време за молитва в абатството на Свети Санта Кирие. Д-р Сулак Сиваракса, активист за мир в Тайланд, който има номинация за наградата за нов мир, също изпраща камбана, използвана в будистко светилище в Банкок.

В района има и още една камбана, която заслужава внимание. Там виси Камбана на мълчанието (или Камбана на желанието). Тя е направена от дърво и не може да се удари – символ на уважението на два народа, които не говорят. (Северна и Южна Корея)

Камбаната на мълчанието, снимка: visitkorea.or.kr

Близо до тази мълчалива камбана има и други прояви, които да демонстрират какво наистина искат южнокорейците (и вероятно севернокорейците): мир.

В дъното на язовира, в Международния парк на изкуствата за мир, са разположени ярко оцветени танкове, един от тях прикован към земята, друг превърнат в пързалка за деца, трети, на който цевта е изкривена в тромпет.

Снимка: notesonslowtravel.com

Снимка: notesonslowtravel.com

Друг ярък призив за мир в района са посланията от лауреати на Нобелова награда за мир, включително Далай Лама, бившия президент Ким Дае-джунг и Горбачов и други, заедно с отливки от ръцете ни. Те са присъствали на официалното откриване на Световния парк на камбаните на мира на 25 май 2009 г., когато са отправили и посланията си.

Послания от лауреати на Нобелова награда за мир, снимка: авторът

Не само от днешна гледна точка, но присъствието на Горбачов е знаково. Историята говори, че политиката на първия и последен президент на СССР довежда до края на Студената война. 

Отливка на ръката на Михаил Горбачов, снимка: авторът

Вероятно заради желанието да се сложи край и на Корейската война, както и на Студената, но посещението на Горбачов е знаково. Докато е в Южна Корея той отсяда в вилна зона близо до град Хуа-чон-чун.

За първи път: Какво има в най-северната точка на Южна Корея! СНИМКИ

Посещението на Горбачов и къде е настанен?

Снимка: авторът

Снимка: авторът

waCheon Aquatic Resort е комплекс със специфични къщички. Във всяка от тях освен огромна дневна, кухня, баня и тоалетна, има и две спални – едната с нормални легла, другата с рогозки, за спане на земята за желаещите да се почувстват корейци и в този аспект.

Снимка: авторът

Къщичките са снабдени с всичко необходимо за незабравима ваканция. До тях се достига по огромни каменни блокове, изградени са от дърво и стилът им пасва чудесно на природата, която ги заобикаля.

Всяка къщичка има тераса, на която има кът за барбекю, беседка с пейки и чудесна гледка към езерото. 

Снимка: авторът

Снимка: авторът

Разбира се, най-голямо впечатление прави вилата, в която е спал Горбачов. От далече се забелязва, че всичко в нея е „по“. Табелката пред вратата с послание от съветския лидер, диванът в дневната, спалнята, дори часовникът на стената.

Снимка: авторът

Снимка: авторът

Снимка: авторът

Снимка: авторът

На цялата тази красота и уют се любуваха и българи. По време на посещение на делегация на СБЖ в Южна Корея председателката на Съюза г-жа Снежана Тодорова имаше честта да бъде настанена точно във вилата, в която е бил Горбачов. 

Така от първо лице родната делегация усети духа на мястото. В самата вила се пази и фотоалбум от онзи ден, когато е открит Световния парк с камбаните на мира.

Кадрите с откриването на отливките на ръцете на лидерите, които са протегнали и чакат ръкостискане – знак за помирение; с камбаните, които вече толкова години посрещат посетители и особено с онази – Камбаната на мълчанието – символиката навсякъде е една и съща – Нека бъде мир. 

Всички се надяват да моментът, в който тази „няма камбана“ ще запее и ще сложи край на Корейската война, да дойде по-скоро.

Цанка ДОНКОВА,

Микроблейдинг

ПРОЧЕТИ

Back to top button