ЗДРАВЕ

Кога е добре да спортувате при настинка?

Въпреки че редовните упражнения са полезни за целия организъм, лекарите отбелязват, че когато не сме напълно здрави, трябва да се вслушваме в собственото си тяло; и според сигналите, които изпраща, трябва да се реши дали можем да го натоварим допълнително.

Ако все още не можете да решите дали трябва да отложите обичайните си упражнения или да впрегнете всички сили, ето какво казват експертите за физическата активност и обикновената настинка.

Кога е добре да спортувате при настинка?

Ако страдате само от настинка, ще почувствате почти всички симптоми над врата си. така че настинката обикновено е придружена от постоянно кихане или кашляне, възпалено гърло и/или главоболие.

„Ако имате само лека настинка, няма проблем да правите упражненията, с които сте свикнали, но коригирайте тренировките си така, че все пак да изразходвате по-малко енергия.

Ако обикновено правите например 30 минути кардио и 30 минути тренировка за съпротива, правете кардио за 20 минути и вместо интензивна тренировка за съпротива, правете йога или стречинг за половин час – съветва д-р Тод Бъкингам, физиолог в Mary Безплатна лаборатория за спортни рехабилитационни резултати.

Ако вашите симптоми на настинка са по-тежки, като лоша кашлица, тежест или болка в гърдите и затруднено дишане, д-р Бъкингам предлага определено да си вземете няколко дни почивка от тренировка.

Същото важи и ако имате грип, който ще можете да разпознаете най-вече по треска, повишена температура, усещане за студ и/или болка в цялото тяло.

„Не забравяйте да отложите упражненията, докато имате висока температура – каза доктор Бъкингам.

Какво се случва с тялото, когато тренираме при настинка?

Когато имаме настинка, кръвта в носа и синусите се увеличава поради борбата с инфекцията – обяснява д-р Бъкингам, а когато спортуваме, тази кръв отива от носната кухина към мускулите.

Въпреки че мускулите са благодарни, при голямо физическо натоварване това може да удължи и усложни заболяването.

„Освен това студът се отразява и на нашите способности; защото сме уморени, без енергия или ни е трудно да си поемем въздух“ – казва семейният лекар д-р Жанет Нешейват. Ще настинем, добавя тя, така че ще се движим по-бавно и изпълнението на упражненията вероятно няма да е на същото ниво, както обикновено.

Ако все пак решите да изпълнявате рутината си, дори когато сте болни, лекарите съветват да намалите интензивността на упражненията – защото не искате да се потите прекалено много и да се дехидратирате.

„Интензивните упражнения могат да затруднят тялото да се бори с инфекцията“, обясни д-р Кентън Фибел, лекар по спортна медицина. Но, добавя, че дори тогава някои тренировки са по-малко вредни, защото не ускоряват пулса твърде много и не причиняват твърде много умора. Добри примери за такива тренировки са ходене, йога и пилатес.

Д-р Фибел предупреждава, че има упражнения, които е добре да се избягват по време на настинка, тъй като могат да удължат заболяването и да влошат симптомите му.

Това включва спринтове, тренировки за издръжливост и сила, интензивно колоездене и упражнения в студено време, особено при минусови температури./Zdrave.to

ПРОЧЕТИ

Back to top button