ЗДРАВЕ

Лекар предупреждава за опасностите в модата за отслабване с лекарства за диабет

Самоволното назначаване на инжекционни медикаменти, регистрирани за лечение на захарен диабет тип 2 и затлъстяване, в опити за отслабване, както и на всяко друго лечение, може да бъде много опасно.

Това коментира за БТА доц. Вера Карамфилова, ендокринолог в УМБАЛ „Александровска“ по повод информации, които периодично се появяват в интернет и медии в последните месеци, за „мода“ за отслабване с инжекции с инсулин, приписвано основно на хора от шоубизнеса у нас.

Тези инжекционни медикаменти, регистрирани за лечение на захарен диабет тип 2 и затлъстяване, не са инсулин и нямат нищо общо с инсулина, освен, че се прилагат подкожно и с такива устройства, наречени писалки, както се прилага инсулинът, обясни доц.

Карамфилова и добави, че това е единствената прилика.

Оттам нататък това са съвсем различни от инсулина група медикаменти, регистрирани първоначално за лечение на захарен диабет тип 2, при който над 90% от пациентите са с наднормено тегло и затлъстяване, които лекарства освен, че намаляват нивата на кръвната захар, имат и много допълнителни ефекти, едни от които е потискането на апетита и отслабването на тегло, посочи лекарят.

Доц. Карамфилова отбеляза, че са проведени редица клинични проучвания с някои от тези медикаменти при пациенти без захарен диабет, а само със затлъстяване, и това е дало възможност за регистрация за употреба само на един оригинален продукт на този етап за лечение на затлъстяване, не на всички.

Сред други допълнителни ефекти, които се постигат с поставяне на този медикамент, освен потискане на апетита, е повишаване чувството за ситост при прием на по–малко количество храна, удължаване времето на изпразването на стомаха след хранене, като всичко това води до редукция на тегло, посочи лекарят. Тези медикаменти са от групата на т.нар.

GLP–1 рецепторни агонисти, т.е. подобни на естествени хормони, които се отделят по време на хранене от тънките черва и които повлияват редица други органи в човешкото тяло, включително центъра на апетита в мозъка, инсулиновата секреция от панкреаса и т.н.

Приети отвън по този начин, те засилват това действие и имат по–продължителен ефект от естествените хормони, каза доц. Карамфилова.

Тя отбеляза още, че медикаментът е регистриран за приложение при индекс на телесна маса (ИТМ) над 30 кг/м2 или 27 кг/м2 и наличие на придружаващи заболявания, свързани със затлъстяването, каквато е индикацията и за други т.нар. антиобезни медикаменти, водещи до отслабване.

Ефектът върху телесното тегло е строго индивидуален и зависи от много фактори, включително и от изходното тегло, индивидуалната чувствителност към медикамента, дали е налице придържане към здравословно хранене, има ли физическа активност, коментира още лекарят за това колко килограма могат да се свалят от здрав човек, например за месец, ако си бие тези инжекции.

Доц. Карамфилова обаче посочи, че е важно да се знае, че както при всички други медикаменти и тук могат да се очакват странични ефекти, включващи гадене, повръщане, виене на свят, главоболие.

Това, което е изключително важно, е преценката за приложение на този медикамент да бъде от лекар ендокринолог, който да назначи такъв вид терапия след обстоен преглед, включително и на щитовидната жлеза и оценка на придружаващи заболявания, които могат да бъдат противопоказание за приложение, каза доц. Карамфилова.

Друго много важно е, че тези пациенти трябва да бъдат проследявани от специалист по време на такова лечение с цел оценка на неговата ефективност, лабораторни изследвания, продължителност на приложение, добави тя.

Сред съветите за здравословна загуба на тегло доц. Вера Карамфилова посочи хранителен режим на база на традиционната средиземноморска диета, и физическа активност.

През последните десетилетия сме свидетели на прогресивно нарастване както на затлъстяването, така и на захарния диабет тип 2 в световен мащаб, което доведе до проучвания на различни диетични модели и по-задълбочено разбиране на ролята на хранителните вещества в тяхното лечение.

Проучват се и различни медикаменти за лечение. Много важно на първо място, разбира се, е храненето, посочи специалистът.

Традиционната средиземноморска диета е добре позната и е един от най-проучваните модели на здравословно хранене.

Тя стана част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО през 2010 г., което е неоспоримо доказателство за нейните качества, отбеляза доц.Карамфилова. Тя добави, че съществуват много проучвания как средиземноморската диета може да бъде полезен инструмент за контрол на сърдечно-съдовите рискови фактори, като повишен холестерол, захарен диабет и хипертония.

Средиземноморската диета набляга на плодовете, зеленчуците, зърнените храни, бобови растения, ядки, семена и зехтин. Тя се характеризира и с умерен прием на червено вино, умерен прием на риба и морски дарове, птици, млечни продукти и ниска консумация на червено месо и захарни изделия, припомни специалистът.

Когато подходът с хранителен режим и физическа активност не успее да постигне целите, се препоръчва добавянето на медикаментозна терапия при лица с ИТМ ≥ 30кг/м2 или такива с ИТМ ≥ 27кг/м2 и свързани със затлъстяването съпътстващи заболявания, каза още доц. Вера Карамфилова.

Ако комбинацията от промяната в начина на живот и фармакотерапията също не успее, тогава трябва да се обмисли бариатрична хирургия при лица с високостепенно затлъстяване и ИТМ ≥40кг/м2 или тези с ИТМ ≥35кг/м2 и свързани със затлъстяването съпътстващи заболявания, каза лекарят. 

Препоръчва се диетичният режим да включва калориен дефицит от 500 до 1000 kcal дневно или прием на 1200 до 1600 kcal дневно, с цел редукция от 7-10% от теглото, а при високостепенно затлъстяване и повече, каза още доц. Карамфилова.

Тя изтъкна, че това трябва да става бавно, постепенно и промяната да е за цял живот, а намаляване на теглото да бъде с 0.5–1 кг седмично с цел постигане на дългосрочни резултати.

Микроблейдинг

ПРОЧЕТИ

Back to top button