КРИМИНАЛНИ

Нова мода на наркопазара: Замесени са малки момичета и… ВИДЕО

„Наркодилърите сега са доста изобретателни. Техният бизнес се базира на маркетингови проучвания. Те успяват според нагласите и търсенето на дрога да нагодят и предлагането.

Дилърите на дрога днес са доста по-различни от тези преди няколко години, които бяха хора, облечени в анцузи, седящи по ъглите на улиците на групи. Сега те използват маркетингови техники за проучване на пазарите. Предлагат дрогата през дигитални платформи, което ги прави доста ефективни и трудни за залавяне“ – това заяви в сутрешния блок на Нова ТВ началникът на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“ Стефан Бакалов, коментирайки новите тенденции при разпространението на дрога.

По думите му през последните години тенденцията да се използват деца за дилъри се превръща в масова практика. „Използват се предимно момичета. Те не правят толкова голямо впечатление за разлика от момчетата.

В тийнейджърските си години младежите се стремят да изглеждат по-агресивни, което пък насочва вниманието към тях. Затова се търсят 14-15 годишни момичета, които да пласират стоката дори в училищата“, обясни той. 

Всичко започва съвсем безобидно“, подчерта Бакалов. „Започват да употребяват една или две цигари и марихуан. Тъй като това са тийнейджери, които не могат да се снабдяват със стока, започват да продават, за да си набавят дозата. По този начин влизат в системата“, посочи той. 

Като баща на две деца той подчерта, че за родителите е много трудно да уловят „знаците, показващи, че детето им употребява наркотици“.

„Имам късмет, че на децата ми от малки се говори за наркотиците. Те живеят в такава среда и подобни теми се обсъждат. Това, разбира се, не е 100% гаранция.

Родителите се притесняват. В срещите, които имаме с деца всяка седмица в различни училища, попадаме точно на такъв тип тийнейджери, каквито са и моите деца. Те се информират предимно и за съжаление, от улицата, от интернет платформите.

Употребата на наркотици е представена като нещо забавно, като нещо много модно. И по този начин тези деца на крехка възраст се заблуждават от нещо, което е измамно“, обясни Бакалов. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

ПРОЧЕТИ

Back to top button