ИКОНОМИКА

Въвеждаме паралелно еврото и започват големите проблеми

България преговаря с европейските институции за паралелно въвеждане на еврото, тоест за възможност да плащаме в магазините едновременно с евро и с левове. Това стана ясно от думите на министъра на финансите Асен Василев при отговор на въпрос при представянето на бюджета за 2023 г.

В момента фирмите могат да сключват сделки в евро, но на хората не е позволено да пазаруват с единната европейска валута, каза министърът.

Паралелно използване на еврото означава хората да могат да го използват при плащане, а заплатите да може да бъдат давани в евро, обясни той.

Асен Василев заяви, че това няма как да стане през настоящата година. Но на въпрос възможно ли е да стане от началото на 2024 г. той заяви “да изчакаме да проведем разговорите и Европейската централна банка с Европейската комисия”.

Нямаме потвърждение, че такова действие е възможно, допълни той. В Черна Гора сами са въвели използване на еврото като национална валута, обясни още министърът.

В Андора, Косово и Черна гора използват еврото като основно средство за разплащане без страните да са членки на ЕС и на еврозоната.

Но въвеждане на паралелно плащане с евро в България може да създаде редица проблеми, коментираха икономисти.

Проблемът е в това, че в Черна Гора плащат основно с евро. Ако у нас се използва паралелно евро и лева ще се стигне до сложни ситуации. Ако човек влезе в магазин и поиска за си купи нещо с 20 евро, не е ясно по какъв курс ще вземат парите му.

При евентуално влизане в еврозоната е ясно, че курсът ще бъде 1,95583 лв. за евро. Но ситуацията не е същата при паралелно използване на левове и евро. Ако клиенти оставят в магазин 200 евро, собственикът трябва да реши как ще ги използва.

Ако ги дава за заплати, ще трябва да превежда по банковите сметки на персонала например 1000 лв. и още по 50 евро на служител.

Ако реши да ги замени за левове, обменното бюро ще вземе еврото по курс “купува”, който е например 1,95 лв., а не фиксинга на БНБ.

При паралелно използване на две валути и цените в курортите може да бъдат в левове и евро. Но ако например бирата на морето е 4 лв., това означава че в евро цената трябва да е 2,05 евро.

Ако кръчмарят реши да закръгли и да продава бирата по 2 евро, означава че ощетява хората, които плащат в левове, а освен това реално обменният курс ще бъде изместен от сегашните 1,95583 лв. за евро на 2 лв. за евро.

Допълнителен проблем при паралелно използване на две валути ще бъде счетоводното отчитане.

ПРОЧЕТИ

Back to top button