ОБЩЕСТВО

Отново местим стрелките! Защо продължаваме да го правим

Тази нощ, 30 октомври, преминаваме към зимното или астрономическото време. В 4:00 часа сутринта стрелките на часовника се връщат с един час назад.

Това означава, че денонощието ще бъде с един час по-дълго. 

Астрономическото часово време е това, което използваме от октомври до март и затова го определяме и като зимно.

Над 70 страните в света все още сменят стрелките. В България това правило започва да се прилага през 1979 г., а в Европа – от 1916 г. От 2002 г. насам зимното часово време в ЕС започва в последната неделя на октомври и завършва в последната неделя на март.

Астрономическото часово време е въведено в света, за да се спестяват разходи за осветление, чрез увеличаване на използването на дневна светлина. Това се постига заради по-доброто съвпадане на часовете от светлата част на денонощието с активните часове за работа и тръгване за училище. Аргументите за корекцията обаче вече не са толкова валидни и са потенциалната икономия на пари се поставя под съмнение, а дискомфортът, който изпитва човек заради часовата промяна също не е без значение.

Идеята за смяна на времето първо хрумва на американския политик, общественик и просветител Бенджамин Франклин, припомня Дир.бг. Той пише писмо до редактор на вестник „Парижки журнал“ през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано. На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г.

През март 2019 г. Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа. Държавите членки сами трябваше да изберат дали искат да преминат на изцяло на лятно или зимно часово време. Решението за прекратяването на смяната на часа обаче все още не е на дневен ред.

Всички модерни компютри, телефони, смартфони и електронни часовници правят часовата корекция автоматично (ако тава не им е изрично забранено). За часовниците със стрелки е нужна ръчна намеса.

ПРОЧЕТИ

Back to top button