ЗДРАВЕ

Празничният стрес може да причини инфаркт в последствие

Не само по време на коледните и новогодишните празници, но и след тях, с радостта, вълнението и бързането, подаръците, магията и спомените идва и стресът: пазаруване, прекомерни разходи, готвене, гости, роднини.

Още повече, че през януари и февруари именните дни в българския календар не са малко. Не е изненада, че оставени без контрол, стресът и безпокойството от създаването на перфектните празнични дни могат да бъдат пагубни за физическото и психическото здраве. А това включва здравето на сърцето.

„Когато се опитваме да бъдем всичко за всички, губим от поглед личното си здраве. Не се храним правилно. Не правим достатъчно упражнения, не почиваме. И лесно се нервираме, дори за дребни неща. Всички тези фактори повишават риска от сърдечни заболявания и инфаркт“, казва кардиологът от университетските болници на Кливланд д-р Митл Маюга.

Сърдечните заболявания са убиец номер едно на мъжете и жените. Повечето хора познават общите рискови фактори – високо кръвно налягане, висок холестерол, наднормено тегло, тютюнопушене. Но малцина са наясно със значителните рискове, които стресът, депресията и тревожността могат да представляват за здравето на сърцето.

Продължаващи или внезапни екстремни житейски обстоятелства, като развод, семеен конфликт, лична катастрофа или смърт на любим човек, са свързани с инфаркти и сърдечна недостатъчност. Постоянният стрес може да намали или да попречи на изцелението.

Когато е под стрес, тялото освобождава кортизол и други хормони на стреса. Кортизолът сигнализира на нервната система да ускори сърдечната честота и да повиши кръвното налягане за реакцията на тялото: „Бий се или бягай”. В краткосрочен план кортизолът е добър, захранва тялото. Но в дългосрочен план продължаващият стрес може да допринесе за високо кръвно налягане и да причини стрес и в други части на тялото.

Към увеличаването на риска от сърдечен удар и кръвни съсиреци, високото кръвно налягане може също да покачи вероятността от сърдечна недостатъчност. Стеснените и втвърдени съдове изискват сърцето да работи по-усилено, за да изпомпва кръв към тялото. За да отговори на изискването, сърцето става по-голямо и помпа по-бързо. Тъй като сърцето работи по-усилено, отколкото би трябвало и надвишава възможностите си, с времето човек може да изпита умора, задух и невъзможност да изпълнява всекидневните дейности – всички симптоми на сърдечна недостатъчност.

Въпреки стреса на празниците, от решаващо значение е здравето да е приоритет през целия сезон. Изборът на начин на живот, който е от полза за физическото и психическо здраве, също ще подпомогне здравето на сърцето.

Затова е важно да поддържате физическото си здраве чрез целенасочени упражнения, всекидневни дейности и възможности, като танци или зимни спортове.

Заедно със случайните глезотии от празнични лакомства, опитайте се да поддържате и здравословния си хранителен режим.

Останете хидратирани, като изберете вода или нискокалорични напитки, без кофеин, които могат да помогнат за ограничаване на преяждането и висококалоричния глад.

Пийте алкохол отговорно и пестеливо.

Осигурете си достатъчно почивка и качествен сън.

Направете всичко възможно да намалите стреса, колкото и да е трудно. Съсредоточете се върху неща, които добавят радост и смисъл по време на празниците. Направете своя списък със задачи за празничния сезон, след това обмислете всеки елемент и изберете кое е най-важното. Освободете се от неосъществимите очаквания и „екстрите”, които добавят стрес.

Успокойте се с упражнения за физическа релаксация, дишане и медитация.

Укрепете духа и душата си чрез доброволчески услуги или събития, малки актове на благодарност и доброта, и благотворителни дарения, за да увеличите личната значимост.

Не на последно място, за да намалите сърдечния риск, от решаващо значение е да знаете стойностите на вашето кръвно налягане и кръвна захар, както и нивата на холестерола.

Един грам превенция е по-ценна от килограм лечение./Zdrave.to

Микроблейдинг

ПРОЧЕТИ

Back to top button