ЗДРАВЕ

Сокът от цвекло е полезен, но не за всички!

Пак модерен и изключително популярен напоследък тренд е да пием цвеклов сок всеки ден и непрекъснато за отлично здраве. Много привърженици на здравословния начин на живот го пият на закуска, слагат го в напитките си или го приемат в схеми за отслабване, очиствайки организма.

Има хора, на които цвекловият сок може да навреди, тъй като в състава му се съдържат много активни компоненти, в т.ч. голямо количество плодови киселини, които дразнят стомашната лигавица.

 

Нека внимават тези, които имат:

1. Възрастните и децата с болести на стомаха, провокиращи повишаване киселинността на стомашния сок.

2. При наличие на пясък или камъни в бъбреците, тъй като активните киселини допринасят за растеж на конкрементите.

3. При наличие на бъбречна недостатъчност, тъй като голямото количество йони и киселини натоварват бъбреците, заставяйки ги да работят по-активно.

4. При възпалителни чревни заболявания, като колит и болест на Крон, тъй като съществува висок риск от обостряне на процеса и развитие на крайно неприятни симптоми.

5. При хронична диария или остри чревни инфекции, тъй като цвекловият сок в тези случаи ще влоши ситуацията.

6. Заради високото съдържание на захар в този продукт, крайно внимателно да го употребяват хора със захарен диабет тип 1.

7. Заради голямата концентрация на оксалова киселина е възможно влошаване на състоянието при хора с подагра или ревматоиден артрит. Могат да възникнат обостряния и е вероятно да се появят ставни болки.  

8. Компонентите на сока от цвекло оказват хипотензивен ефект, затова хора с ниско кръвно могат да провокират още понижаването му и да колабират.  

9. Не на последно място, червата могат да реагират рязко.

Всички останали хора могат да пият цвеклов сок, увеличавайки обема постепенно от четвърт чаша до половин, след това от половин чаша до цяла. Това е важно, за да се следят индивидуалните реакции относно продукта и неговите компоненти. Тъй като оказва отслабващ ефект, еднократната употреба на цвеклов сок, особено на гладно, може да предизвика диария.

Органичните киселини и активните съединения в прясно изцедения сок засилват перисталтиката и могат да предизвикат стомашна колика и рязко отделяне на жлъчен сок в стомаха, а това пак е причина за диария. Ако го пиете след ядене, разделете съдържанието в чашата за няколко приема, за да избегнете негативните ефекти и да получите ползите от продукта.

Припомняме ефектътот този иначе полезен продукт:

• Сокът от цвекло съдържа природни хипотензивни компоненти и е известен с доброто си въздействие на стените на артериите. Така спомага за понижаване на артериалното налягане. Разбира се, не може да се сравни с ефекта от хапчетата против високо кръвно, но като допълнение към тях този продукт е подходящ за хипертониците.

• Повишава издръжливостта пак заради влиянието си на съдовете и подобряване на периферното кръвообращение. Мускулите получават повече кръв и кислород, което помага ефективно да тренират. По данни на учени от Англия, издръжливостта може да се повиши с 16%. 

• Може да помогне на страдащите от анемия, тъй като цвеклото е богато на желязо, но не се усвоява толкова добре от растителните компоненти. В комбинация обаче с витамини на фона на пълноценна диета и лечение, подбрано от лекаря, може да закрепи резултатите от терапията. Освен това цвекловият сок стимулира регенерацията на еритроцитите в костния мозък.

Микроблейдинг

ПРОЧЕТИ

Back to top button