ОБЩЕСТВО

Топмайстор по изолациите разкри коя е най-хубавата и как се прави, за да издържи 20-30 години СНИМКИ

С всеки изминал ден навън времето става все по-лошо, температурите падат и човек все повече се замисля как ще топли дома си в студените зимни месеци. Истината обаче е, че независимо с какво се отоплявате, съществува риск пак да мръзнете през зимата, ако топлината не се задържа в жилището ви.

Тук идва ролята на изолацията. Тя не е новост, мнозина вече са открили плюсовете ѝ, но в същото време се оказва, че има важни тънкости, които не всеки знае.

Именно за тях ни разказва Васил Христов, който от 12-годишен се занимава със строителство, а над 20 години работи в сферата на изолацията. Важно е да уточним, че Васко има свои изисквания по процеса на работа и материалите, които може да не се прилагат от други майстори. Ето какво ни разказа той:

– Нека започнем от далече. Какво е изолация?

– Изолацията е средство, което трябва да подсигури топлото. Идеята е да се държи еднаква температура в помещението. 

– А какви видове има?

– Стиропор, неопор, каменна вата, има и фибран, който се използва за коренно различни неща, за бетон. Стиропорът се ползваше преди много години, когато нямаше такива условия, а и той беше единствен на пазара.

– Новите сгради задължително ли са с изолация, или тя е по желание на клиента?

– Задължително е заради директива на ЕС, като се има предвид, че изолацията е неопор BASF, който е най-добър преди каменна вата. При него спецификата е по-различна от стиропора. Иначе в изолацията главното е плътността. Колкото е по-плътен даден материал, толкова е по-качествен.

Каменна вата

– Какво избират хората?

– Повечето хора не знаят какво да вземат и избират това, което им предлага изпълнителят.

– Вероятно им се предлага най-скъпото?

– Не, масово колегите лъжат хората, че им предлагат най-доброто, но в същото време им слагат най-евтиното. Така клиентът накрая няма да е доволен, но изпълнителят ще вземе повече пари. Това е грешка! Плътността на материала не трябва да е прекалено висока. В повечето случай клиентите трябва да се консултират със специалист. Има голямо значение къде и какво е подходящо за тях.

Поставяне на изолация по алпийски способ

– Винаги ли съотношението цена-качество е най-доброто?

– Да, каменната вата е най-скъпото за момента, може би след 10-15 г., ще изобретят нещо друго. Каменната вата не могат да я заменят в момента с нищо друго, защото тя се прави от вулканична маса. Това е материал, който нито абсорбира, нито се разлага, не му влияе слънце, дъжд, градушка.

– А с него по същия начин ли се работи, както с другите материали?

– Не, там има няколко процедури повече.

– Тоест трябва да си тясно специализиран експерт, който да може да слага каменна вата?

– Каменната вата основно се използва за къща. Идеята е да запечата максимално жилищното пространство. По блоковете това не може да се случи, защото каменната вата е много тежък материал. Към нея има каменни дюбели, които са по-специални и прочие. Когато няма опорна точка, тя тежи зверски. Между 25-30 кг е един лист, когато се намаже с материал. Страшно количество. Особено като са няколко платна едно върху друго става страшно тежко.

– И за въжетата, и за човека?

– Да, а на къщите се слагат едни специфични профили и те се заковават. Освен това за къщи скелето е неизбежно. Има опити да се прави на въже, но е по-трудно.

Другото, което в сферата на изолацията е важно, за блоковете е хубаво да се изолира цялата сграда от един материал. Иначе се получават „термо мостове“.

– Какво е „термо мост“?

– Частта, която не е с еднаква температура. Ако при вас материалът е с 20 плътност, при комшии може да е 16. И там, където има пролука от там „смуче“ студен въздух и го предава нагоре и надолу. Най-образно казано това е част, която се охлажда.

– Кога и защо е най-подходящо да се сложи една изолация?

– Когато температурите са от 10 до 30 градуса.

– Колко е срокът ѝ на годност?

– Ако се направи както трябва, вероятността да издържи между 20-30 години е огромна. Но това малко хора го правят.

– Има ли значение височината за изолацията, т.е. на по-високо да се слага един материал, а на по-ниско – друг?

– По принцип не, защото панелът си е панел. Той е на циментова основа. Няма значение дали е горе или долу, въпреки че на по-високото е по-студено и по-топло и т.н. Просто е по-трудно. А за високите етажи е хубаво да се ползва високия клас материал, т.е. неопор BASF, като се има предвид, че и той е няколко вида. Много хора покрай Украйна спекулират с това, че няма материал. Материал има колкото искаш, просто някои фирми искат да си пробутат тяхната стока.

– От там ли идва спекулата с цената?

– Да.

– Какви са етапите на поставяне на изолация от обаждането от майстора до излизането му от жилището?

– За да се направи изолация първо се прави оглед, след това се установяват трудностите, изпълнителят ги отстранява или клиентът съдейства за това, след което се предупреждават съседи, подсигурява се достъп до ток, вода и покрив, или мястото, от което ще се „виси“. Изпълнителят търси какво му е необходимо, дали има нужда от поставяне на анкери, дали опорните точки, на които се връзват въжетата, са подходящи и ако всичко е наред, се действа.

Важно е да се подчертае, че клиентът е длъжен да подсигури място, където да се държат съответните материали. Има случаи, в които се определя ден за започване на работа, но времето, което е предвидено, стига само да се зареди обектът и не може да се работи. Материалите обаче не могат да се остават безнадзорно и трябва да се подсигури тяхното съхранение. Може да е друго помещение или място, което клиентът посочи, не е казано, че трябва да е в апартамента, но в който и да е случай, ако изчезнат, изпълнителят не носи отговорност.

– Самата процедура по поставяне на изолацията в какъв ред върви, какви са стъпките една след друга?

– Първо се слага грунд, след това платната, които са намазани задължително с лепило, след това, когато се работи „на въже“, веднага се поставят дюбелите, тъй като е високо и не може да се изчака да изсъхне материалът и затова веднага се дупчи. След това се слагат закрепващите елементи, необходими за всеки обект, след това се слагат ъгли и се прави „обръщане на прозорци“. Следват мрежата с подложен материал, който я обгръща. После е шпакловката. Има случаи, в които клиентът може да изисква „втора ръка“ шпакловка, но тя се доплаща. След това се изчаква да изсъхне колкото е необходимо и се поставя защитния (завършения) слой – мазилката, която е хубаво да е силикон, полимер, силикат и всичко в този ред.

– От какво зависи каква да е мазилката?

– Аз лично препоръчвам и избирам да работя с полимер, повечето хора слагат силикон или силикат, които са по-скъпи, но лично за мен полимерът върши същата работа.

– А на самия майстор-алпинист какво му е необходимо, за да си свърши работата?

– Задължително е да не използва само едно въже, трябва да са повече от 2, препоръчително е да има подсигурителна сбруя, това е осигуровка. Тя се използва, ако в даден момент нещо се случи с едното въже, независимо дали е от по-нагоре режещи ламарини или комшия, който е решил, че въжетата му пречат и иска да ги отреже, по този начин човек се захваща за второто въже. На едно въже не е добре да се работи.

– Освен тях какво още?

– Аз използвам гри-грита със самохвати и ролки, специално на мен ми улесняват местенето на позиция и ми улесняват работата, тъй като от гравитацията колкото си по-високо, повече тежи. Повечето колеги обаче използват рапели – спускат се и се качват, за мен това е загуба на време, аз предпочитам да се разпъна максимално, но да не губя време.

Гри-гри

– Кое е най-трудното място за поставяне на изолация и защо?

– Има един метод наречен „камбана“. Когато се набиват анкерболтове и се виси отвесно на тях. Нища, камбана се нарича ниша, изнесена стряха над мястото, на което трябва да се работи. Това е най-трудният участък.

– При какви условия е абсолютно забранено да се слага?

– При ниски температури, когато градусите през нощта падат под нулата. Тогава не е ок.

Поставяне на изолация по алпийски способ

– А зимата, ако температурите позволяват?

– Аз не бих препоръчал. Има пласификатори, има добавки, но аз не ги одобрявам, защото никой не спазва технологията за тяхната работа.

– Кой е най-големият враг на изолацията – слънцето, дъждът, студът?

– Ако се ползват качествени материали, нищо не я плаши. Ако не се направи правилно, няма да издържи и 5 години.

– Кога хората най-често ви търсят?

– От септември до ноември, защото всички хора се връщат от почивки и се сещат, че зимата идва.

На блокчетата, когато се прави изолация и над нея няма друга, е препоръчително да се сложи защитна ламарина, защото тя удължава живота на изолацията.

– Коя е най-голямата грешка, която може да се допусне, когато се слага изолация. Има ли елемент, без който изолацията ще се съсипе тотално?

– Първо, когато не се провери основата на фасадата, ако всичко е „подкожушено“ и мазилката се отлепя, всичко ще падне после. Много колеги не слагат закрепващите елементи, дали ще е дюбел, дали ще е лепило. След това, по време на шпакловането, се слага подложен материал, който обгръща мрежата. Но отново много изпълнители не го правят, защото е по-бавно и отива повече материал. Освен това не разбират каква е функцията му и даже съм сигурен, че не знаят как се прилага. Претупва се този елемент и когато е „на ъгъл“ при буря всичко пада.

Поставяне на изолация по алпийски способ

– Както преди години с градушката?

Друг е случаят. Пак не е ползван подложен материал, но е сложена суха мазилка и тя не става. Има суха мазилка, която е висок клас, но пак не я ползват, защото трябва да дадат пари, а на 90% от българското население не искат да инвестират в качество, а в по-бързо направен обект.

– А какви други грешки има?

– Подредбата на листовете е много важна. Има едни неща, които трябва да се спазват. На ъглите – външни или вътрешни, венчелистчетата трябва да се разминават. Доста колеги ги слагат едно към гьотере. Листовете трябва да се разминават и да се получи нещо тип плет. Това подсигурява еластичността на изолацията, тя тогава може да се движи наляво и на дясно, при земетресение най-вече. За да не се спука по цялата дължина, защото когато това се случи, започва да влиза вода, тя замръзва, почва да става „язва“, термо мост и опасността да падне е огромна.

Освен това листовете се редят хоризонтално, а не вертикално.

По правилник трябва и да се грундира, преди полагането на мазилка. Основата трябва да се грундира, но масово не се прави, защото е допълнително оскъпяване на основната цена. По желание на клиента е. Хората обаче като дадат едни 3000 лв. и искат да спестят. Избягването на грундирането спестява максимум 200 лв., но така изолацията може да издържи и 40 години.

Поставяне на изолация по алпийски способ

– Има ли случаи, когато се прави изолация с ясната идея, че тя ще се прецака и майсторът трябва да бъде викан пак?

– Напълно е вероятно. Наскоро имахме обект, при който в съседство също се правеше изолация. Минавайки покрай него, видяхме, че има много некоректни неща, казахме на собственичката, но какво е станало – не знам.

В същото време има доста клиенти, които си мислят, че в предварително уговорената цена влиза всичко допълнително – това е грешка. Примерно имаме 25 квадрата еди какво си, но в процеса на работа клиентът решава, че иска и още това и това. Те са на ясно, че трябва да се плати, но не им изнася и ако може да мине метър. Тогава, ако парите, които съм взел стигат до там, до където съм стигнал, просто си тръгвам.

– Може ли всеки да се научи да слага изолация? Какво е нужно като умения?

– За да се научиш да правиш изолация, а и не само, за каквато и да е работа, трябва да ти идва от вътре.

– Вас какво ви накара да се занимавате с това?

– Харесва ми какво се получава и клиентите да са доволни. Идеята, че утре, в други ден, някой ще ме споменава с добро.

– А кое е най-странното място, на което си слагал изолация?

На 20 етаж. Тогава бях неопитен и ми беше важно какво правя, а не каква е височината.

Майсторът успява да си създаде удобства във въздуха

– Имали ли сте издънка в практиката, където да ви викат после пак?

– Да ме викат пак не, но съм имал издънка по вина на клиента.

– Защо?

Защото не искаше да плати.

– И какво стана?

– Бутнахме това, което бе направено.

– Това не е ли допълнителна работа за вас?

– Да, но по-добре да бутна това, което е направено, отколкото да не ми плати и да си остане за него.

– Имали ли сте момент, когато сте искали да не се занимавате повече с изолация и да се насочите към нещо друго.

– Да, преди да срещна Пепи (помощникът на Васко – бел. а.). В почти всеки бранш е трудно да намериш подходящия човек за помощник, защото в крайна сметка ние – т.нар. „майстори“, без да срещнем правилния помощник, сме кръгла 0. 

– Колко е максимумът обекти които сте успели да направите за 1 месец?

– 12. Но всичко е относително, защото клиентите доста често имат намеса в направата и срока, и качеството. Когато клиентът ти седи на главата и мрънка, пуфка и недоволства, тогава не се получава. Има клиенти, с които стартираш, и вече искаш да си ходиш. Има един тънък момент, че колкото и да ти платят, пак не се прави.

– Имало ли е момент, в който сте отказвали обект?

– Да, и заради клиент, и заради място, тъй като здравето и животът са по-важни за мен и за човека, който ми помага, в моя случай Пепи.

Цанка ДОНКОВА,

Микроблейдинг

ПРОЧЕТИ

Back to top button