ОБЩЕСТВО

Валентин Вацев изненадващо: ГЕРБ и ПП ще направят правителство, защото…

Винаги е интересно да се разговаря с Валентин Вацев, свидетел, а понякога и участник, в политическите събития у нас и по света през последните 30 години. Какво следва след замразяването на преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ППДБ – коментира той в интервю пред „Труд“.

– Как ще коментирате замразяването на преговорите между ГЕРБ-СДС и ППДБ, господин Вацев? А-ха да стане правителство…
– Преговорите са замразени, но не прекратени. Т.е. не са се провалили, но ще искат още време нещата да се избистрят, таймаут, както се казва в баскетбола и волейбола.

Нещо такова можеше да се очаква, така че не виждам да е станало някакво голямо събитие. Съпротивата стана много голяма и е по-добре да вземат малко свободно време. Честно казано, и аз бих направил така, това е нормално.  Това е единственият възможен изход от нервната бъркотия, която се създаде.

– Бойко Борисов каза, че е потресен от това, което е чул от записа на националния съвет на ПП, а Томислав Дончев бе още по-краен – че чутото било войнстващ болшевизъм…
– Аз виждам каква уста са отворили от ПП, но Дончев да говори такива работи…Очевидно той преувеличава, пожелавам му това да не му дойде наистина до главата.

– Какви условия може да очакваме да поставят от ГЕРБ, за да размразят преговорите? Борисов отново заговори за експертно правителство с кратък срок…
– Американският посланик ще бъде доволен на всякакъв вариант, стига да се получи работещо и относително стабилно – не сто процента – правителство. Това са двете условия – работещо и проамериканско правителство. Че ще бъде проамериканско е ясно, целта е да бъде работещо, т.е. да не се разпадне при първото напрежение. Продължавам да смятам, че те няма къде да ходят и ще трябва да направят правителство. Нямат никакво значение техните морални задръжки и кой кого обича – това не е сериозно. Геополитически ГЕРБ-СДС и ППДБ са едно цяло.

– А възможно ли е според вас едно от условията за размразяване да бъде отново Мария Габриел да вземе мандата,  но от името на двете парламентарни групи?
– Разбира се! Американското посолство ще приветства всяко работещо решение. На мястото на американския посланик аз бих бил много гневен – дадохме ви всичко предпоставки, съдействахме ви за всичко, а вие не желаете да свършите една единствена важна работа. Или по-точно, не могат да я свършат. Има една фраза на Фридрих Ницше – ако да биха желали, биха могли. Всичко е възможно, Габриел може да бъде във всяка роля. Според мен нямаше нужда от нея, за да направят кабинет, ама хайде… Играят дребни игрички, една Габриел повече или по-малко, няма значение. Те са длъжни да направят работещо и донякъде стабилно правителство. 

– Една крачка напред в тази посока не беше ли приетия закон за възможността да се разследва главния прокурор…
– Това е стара мечта не на американците, а на Иво Прокопиев – да тури ръка на съдебната власт. Американските искания са много прости – България да е готова, когато се открие третия етап на войната в Украйна. А как ще направи съдебната си система – моля ви не ни занимавайте с глупости, вие сте големи момчета и момичета, оправяйте се. Но ако на 1 август няма работещо правителство, е опасно за политиката на Държавния департамент.

– Според вас тече ли пореден майски преврат в България – след този на 9 май 1881 година, когато Батенберг суспендира Търновската конституция, след 19 май 1934-та, когато военните свалят правителството на Народния блок, след 12 май 2013 годида с т.нар. Костинбродска афера в деня за размисъл и сега?
– Не, не. Нещата са контролирани. Няма субект в сянка, който изведнъж да се появи на светло и да удари по масата. 
Вицепрезидентът Йотова обаче каза, че има опасност за българската държавност…

– Добре прави тази жена, че не се изказва много, защото като се изкаже… Каква заплаха за българската държавност?
– Извинявайте, аз не виждам такава. Българската държава бе заплашена преди десетилетия и нещата се решиха с колонизирането на страната. Сега нещата са спокойни. Ние сме едно спокойно Пуерто Рико, или Вирджински острови. Трябва да се разделяме с илюзиите си…

– Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ поиска свикването на Велико народно събрание, което да преоснове държавата. Възможно ли е някога да стане това?
– Това не едно и също. Да се преоснове държавата може да се направи с много голяма политическа национална воля. Това днес не може да стане, или ако може, ще е резултат на външна намеса – руска или американска. Друго е Велико народно събрание, това е разумно искане на ДПС. Те заеха много изгодна позиция, казвайки на другите – добре, искайте си вашето, ние пък си искаме Велико народно събрание, не ни занимавайте с дребнотемие. И аз бих ги разбрал. ДПС продължават уверено да завземат позицията в идеалния център. Това е въпрос дори на оцеляването им в трудни времена. Искането за ВНС е идеално да дойде именно от идеалния политически център. 

– Записите на Радостин Василев според вас разтресоха ли държавата, господин Вацев?
– Цялата тази атмосфера на изключителност и на нещо извънредно отначало ме забавляваше, но вече почва да ми досажда и да ме дразни. Не смятам, че ще разтресат държавата. Държавата е трескава отдавна и като че ли обществото е свикнало с тази „чрезвичайщина” и не вярва тези записи да променят съществено климата. Те са важни, но не те ще обърнат колата, не те ще предизвикат дълбинни трусове.

Повечето от сюжетите в тази записи би трябвало да се обсъждат в тесни конспиративни компании и от трима-четирима човека, които са посветени и знаят какво значи тайна. А когато тези въпроси се обсъждат на голямо събрание от 50 души, те моментално ще станат обществено достояние по един или друг начин.

Атмосферата в България е земетръсна, но това е поради други причини. А сами по себе си тези записи могат да предизвикат гняв в определени кръгове. Причините да стане или да не стане правителство след изтичането на записите са по-различни. 

– Какво имате предвид?
– Работата е там, че в този конфликт участват не само две страни – ГЕРБ и ППДБ, а има и още една сила и това е непреклонната воля на американското посолство. От време на време просветва истината по въпроса, но на хората някак си им е по-удобно да не забелязват това. Като погледнеш през очите на американския посланик, нещата стават напълно ясни.

Логиката му е императивна и непреклонна и звучи горе-долу така: „Вие, ППДБ и ГЕРБ, нямате нито едно противоречие по геололитическите въпроси, геополитически вие сте едно и също. Което значи, че няма нито една съществена причина, която да ви попречи да направите коалиция. От вас зависи дали ще я наречете коалиция или ще използвате някакъв друг екзотичен термин. Вие съвсем неправилно акцентирате върху моралния климат на вашите отношения. Да, аз разбирам, че вие не се обичате. Но в политиката хората се събират не да се обичат или да не се обичат, целта на политиката е съвсем друга”.

Това е обективната логика на американското посолство и те са прави. Дневният ред не само на България, а на целия Балкански полуостров, на цяла Източна Европа вече не е политически, а е геополитически. Това значи, че вие трябва да мислите геополитически. Предстоят важни събития и те просто ви задължават да направите коалиция. И да спрете да мислите за вашите дребни котерийни цели и заяждания, а да действате съгласно обективните изисквания на ситуацията. 

– Сигурно визиране войната в Украйна?
– Разбира се. Ето я обективната логика на ситуацията. На 1 октомври в САЩ завършва настоящата финансова година и започва новата. Републиканците, които се канят да победят на президентските избори, не крият волята си решително да съкратят разходите на държавата за войната в Украйна.

Това означава, че най-късно в края на лятото трябва да станат няколко важни неща. Първо, украинските въоръжени сили ще се опитат да направят своето контранастъпление, за което се говори отдавна, но отлагат, защото осъзнават, че нямат достатъчно материална сила да го направят. Второ, точно тогава ще настъпи моментът, в който досегашната формула на ситуацията няма да е валидна.

В края на лятото САЩ ще бъдат принудени от обективния развой на събитията да променят формулата на войната. Досега са във втория етап – НАТО във война с Русия де факто, но не де юре. Най-късно през август ще трябва да се осъществи не само контранастъплението на украинските въоръжени сили, но и да се промени характера на участието на силите от НАТО във  войната. Не е нужно да се зацикляме в член 5 на съюзния договор за НАТО.  

Спокойно може натовски състави, повечето от които от Източна Европа, да участват в тази война не като представители на НАТО, а като коалиция на желаещите.

– Както беше в Ирак през 2003 година?
– Да. Въпросът за формата на участие се решава за един следобед. Това означава, че Прибалтийските държави, Полша и другите Източноевропейски държави, стигайки до България, трябва да са готови да участват ефективно в тази война не по-късно от 1 август. И затова в България е абсолютно задължително създаването на работещо правителство. Няма никакво значение какво мисли Христо Иванов за Бойко Борисов и обратно.

– В записите става ясно, че ПП законно или незаконно ще сменят шефовете на служби и това било съгласувано с посолството. „Възраждане” обявиха това за национално предателство?
– Аз не бих използвал тази терминология, просто защото доста отдавна има практика ръководството на българските тайни служби да се съгласува с големия партньор. Това, че сега Кирил Петков и Асен Василев съвсем детински разкриват тази истина, говори по-скоро за тях, а не за обективната логика на ситуацията.

– Имате ли свое определение що е това „дълбока държава”, за която днес говорят всички?
– Това е термин, изкован в лабораториите на Републиканската партия на САЩ по времето на Тръмп. Едно от неговите обещания бе да пресуши блатото на дълбоката държава. Той има предвид очевидния за всички американски граждани факт, че големите пари във висока степен са независими от партиите и влияят върху политическия и дори върху геополитическия живот на САЩ.

В България аз не бих използвал този термин. Българската дефиниция е друга – става дума за интересите на българската олигархия, които са добре представени в българската политическа класа, което не отговаря на дефиницията за дълбока държава.

– ГЕРБ върна първия мандат за правителство. Веднага ми дойде на ум едно друго връщане на мандат – от Първанов и Добрев на 4 февруари 1997 година с отказ БСП да направи второ правителство…
– Това е главното събитие, което би трябвало да е интересно за политолозите. Ако връщането на мандата от ГЕРБ сега е победа на американския посланик, то четвърти  февруари 1997 година беше блестяща победа на руския посланик. Тогава въпросът беше нежеланието на ръководството на БСП през България да минават тръбите на някакъв енергопоток и в Русия решиха, че БСП не може повече да управлява и бе проведена една кратка успешна операция БСП да бъде лишена от мандат.

Ръководството на БСП предаде властта на СДС и оттогава нещата в БСП са променени съществено. Сега е модерно за състоянието на БСП днес да се обвинява Корнелия Нинова. Това не е съвсем справедливо. Нейната слабост е, че не прави разлика между тактически и стратегически задачи. Но трябва да се помни, че окаяното положение на БСП започна от 4 февруари 1997 година и оттогава тя не може да се оправи след пречупването на нейния морално-политически гръбнак.

Тогава за пръв път лъсна принципната, дълбинна разлика между елита на БСП, който върна мандата, и редовите активисти на партията по места плюс самите редови членове, разбира се, които сметнаха връщането на мандата за предателство. Оттогава тръгна политическото недоверие между върхушката и основата на партията.

– Сега същите упреци се сипят и върху Бойко Борисов, той самият призна в събота за това…Възможно ли е ГЕРБ да последва съдбата на БСП?
– Връщането на мандата и съюзяването с най-върлите противници ще бъде катастрофа за ГЕРБ с дългосрочни последици. От друга страна, това е победа за Бойко Борисов. Той получава шанса да се измъкне от тежката ситуация. Друг е въпросът, че това е само шанс. Не мога да гарантирам, че тази победа ще бъде дългосрочна. 

– Защо според вас президентът протака връщането на мандата? Появиха се съмнения, че е чакал някой да взриви диалога ГЕРБ-ППДБ за кабинет и този някой се оказа Радостин Василев?
– Моето впечатление е, че президентът е объркан. Неговото изчакване е причинено просто от обективно объркване. От негова гледна точка отношенията станаха прекалено силни и драматични и неговата президентска стратегия сега е поставена под въпрос. В Конституцията пише, че той не е нито изпълнителна, нито съдебна, нито законодателна власт. И това положение спрямо Конституцията не му позволява да развива стратегия. Така че по-скоро според мен президентът е объркан.

Валентин Вацев е роден през 1950 г. Завършва Философско-историческия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. Преподава геополитика в ПУ “Паисий Хилендарски” и европеистика в Европейския колеж по икономика и управление в Пловдив. Автор на множество публикации и политически анализи.

Микроблейдинг

ПРОЧЕТИ

Back to top button