ЛЮБОПИТНО

Защо хората се чувстват неудобно да чуят собствения си глас на запис?

Дискомфортът, който човек изпитва, когато чуе собствения си глас на аудиозапис например, вероятно се дължи на човешката физиология и психология. На първо място, звукът от запис се предава в нашия мозък по различен начин от звука, произведен, когато говорим…

Когато човек слуша запис на гласа си, звукът се движи във въздуха до ушите му и това се нарича въздушна проводимост. Звуковата енергия вибрира тъпанчето и малките ушни кости, които след това предават „звуковото съобщение“ на мозъка.

Когато обаче човек говори, звукът от гласа му достига до вътрешното ухо по различен начин.

 Докато някои звуци се предават по въздуха, повечето се провеждат вътрешно към черепа. По този начин изглежда, че присъщата костна проводимост усилва по-ниските честоти.

Поради това хората обикновено възприемат гласа си като по-дълбок и по-богат, когато говорят. За сравнение, записан глас може да звучи по-тънко и по-високо, което много хора намират за страховито и досадно.

Има и друга, психологическа причина, поради която запис на собствения глас може да бъде обезпокоителен за човек. Това е някак – един наистина нов глас за човека, който показва и подчертава разликата между субективната лична гледна точка и реалността.

Гласът е основен компонент на личната идентичност и точно затова това несъответствие понякога е толкова обезпокоително. Така, чрез запис на собствения си глас, този човек внезапно разбира, че други хора са слушали нещо друго през цялото време. 

Микроблейдинг

ПРОЧЕТИ

Back to top button