ПОЛИТИКА

МВнР: Има ясни европейски условия за Северна Македония

Договореният през 2022 г.

компромис за европейската перспектива на Северна Македония има ясно разписани условия, които страната-кандидат трябва да изпълни, както преди пълноценното отваряне на преговорите, така и по време на целия преговорен процес.

Това се казва в официален отговор до агенция БГНЕС от българското министерство на външните работи в отговор на въпроса ни за бъдещата евроинтеграция на западната ни съседка.

„Компромисът обхваща три отделни, но взаимосвързани елемента – заключенията на Съвета на ЕС от юни 2022 г., Преговорната рамка на Северна Македония и двустранния Договор за добросъседство от 2017 г. и мерките за неговото прилагане (разписани в Протоколите от заседанията на Междуправителствената комисия по чл. 12). Този компромис е приет от всички държави-членки на Съюза, той е в сила, както беше потвърдено от всички държави-членки отново в заключенията им от м. декември 2022 г, и договорения чрез него механизъм има европейски, а не двустранен характер“, подчертават от външното ни министерство.

„Постигането на членство в ЕС е продължителен процес с множество стъпки, в който страната-кандидат постепенно се приобщава към спазване на европейските принципи и прилагане на стандартите на Съюза във всяка една сфера на своя политически, обществен и икономически живот.

Едно от предизвикателствата пред Северна Македония е разрешаване на проблемите с правата на българите и с развитието на добросъседски отношения с България. Преодоляването на тези дефицити ще бъде оценявано в процеса на европейска интеграция на Скопие като един от заложените в Преговорната рамка критерии. Преди това страната-кандидат трябва да започне пълноценни преговори за членство, което изцяло зависи от вписването на българите в нейната конституция“, се казва още в документа.

„Министерството на външните работи редовно информира партньорите на България в ЕС и европейските институции за състоянието на отношенията със Северна Македония, включително за нарушенията на правата на българите в съседната държава, което е част от Копенхагенските критерии за членство в ЕС“, се казва в края на документа.
 

ПРОЧЕТИ

Back to top button