ОБЩЕСТВО

Британската преса: Започна “канибализацията“ на самолетоносача Prince of Wales

От август 2022 г. най-новият самолетоносач от британския флот HMS Prince of Wales се намира в сух док в Портсмут след сериозни технически проблеми, които обездвижиха кораба.

Повреденият самолетоносач HMS Prince of Wales, струващ 3,2 милиарда паунда, се превръща в скрап на фона на несигурно бъдеще, за да бъде съхранен друг подобен кораб – Queen Elizabeth, посочва „Дейли мейл“.

Prince of Wales е обездвижен в резултат на проблеми както с дясното, така и с лявото витло.

Замяната на всеки от тях в момента ще струва 30 милиона паунда, но цената на работата продължава да расте. В момента се очаква, че самолетоносачът ще може да напусне дока не по-рано от една година.

„Един след слуг следват проблемите. Загубата на двете витла малко след началото на експлоатацията на кораба е пълен абсурд. Тъй като корабът е извън строя, най-добрите му части започнаха да бъдат премахвани зареди нуждите на HMS Queen Elizabeth. Всъщност Prince of Wales е законсервиран“, казва източникът на изданието от ВМС.

Става дума за демонтажа на подемни механизми за поставяне на крилото на палубата, редица системи за електрозахранване и отделни секции на газовите турбини.

От командването на флота обясниха ситуацията като заявиха, че не е необичайно оборудването да се прехвърля от един кораб на друг, за да се осигури оперативна готовност и да се избегнат забавяния.

От командването също така обещават, че Prince of Wales ще започне да изпълнява своята бойна програма през август 2023 г., „както е планирано“.

Пресата във Великобритания обаче се съмнява в това, като пояснява, че висшето ръководство на ВМС е започнало разглобяването на самолетоносача и този процес, известен като „канибализация“, би направил кораба неработещ за много по-дълъг период.

На фона на неясните перспективи за най-новия самолетоносач се разгърнаха съдебни спорове срещу изпълнители, отговорни за строителството на кораба – френската компания Thales и норвежката Kongsberg. Правителството се опитва да ги направи отговорни за повредите и да търси обезщетение от тях.

В тази връзка The Times нарече историята с най-новите самолетоносачи на британския флот „национален позор“, смятайки, че настоящите проблеми с тях са само началото на епопея.

ПРОЧЕТИ

Back to top button