ОБЩЕСТВО

Комисия към НС: Меморандумът с GemCorp заплашва сигурността на България

Снимка Булфото, архив

Комисия към НС установи, че меморандумът с GemCorp заплашва сигурността на България: 

Притеснителни факти около споразумението с американската корпорация GemCorp установи временната комисия към Народното събрание, която анализираше казуса. Според заключенията този меморандум е дал възможност на частни компании да играят съществена роля за стратегическия сектор енергетика и да създават потенциални условия за възникване на риск за енергийната, а съответно и националната сигурност. На закрито заседание на комисията Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) е представила свои доклади, които от временната комисия описват като „притеснителни“ за националната сигурност, пише bgonair.bg. 

От публикувания на страницата на парламента доклад от дейността е видно, че в Министерството на енергетиката няма никакви документи за водени преговори преди подписването на необвързващия Меморандум за разбирателство, който касае развитието на енергетиката и е на стойност 1 млрд.

долара. Във ведомството няма информация  за собствеността на двете компании, които са посочени в Меморандума – GemCorp и IP3, нито че е правена подобна проверка. Опасенията са, че двете компании са с руски собственици.

Анализите са показали още, че този меморандум е трябвало да бъде ратифициран от Народното събрание, както и да бъде уведомена Европейската комисия, защото предвижда споразумения в ядрената енергетика, което не се е случило. Министърът на енергетиката – тогава Александър Николов, пък не е получил мандат от Министерския съвет да представлява държавата и да подпише този документ, каквато е практиката.

Пред депутатите в комисията Николов е коментирал, че няма нарушение на процедурите, защото меморандумът е неангажиращ.

Притеснително обаче е искането на голям обем информация и достъп до компании от енергийния сектор, част от които са и обекти на националната сигурност. Така например е искана цялата финансова информация за „Мини Марица“. Компанията е изпратила искане за допуск от страна на Българския енергиен холдинг (БЕХ), в чиято структура е, но одобрение не е получено.

Искана е и информация, включително и копия на лични документи на управляващи в БЕХ, става ясно още от доклада.

 

ПРОЧЕТИ

Back to top button