ИКОНОМИКА

КНСБ предупреди за 2 опасности при 3% дефицит в бюджета

3% дефицит в бюджета е възможен, но това да не бъде за всички икономически субекти. За това настоя главният икономист на КНСБ Любослав Костов пред БНТ.

От финансова гледна точка е възможно да се направи 3% дефицит в бюджета, но има опасност да залитнем и двете крайности – орязване на социалните разходи, което ще предизвика протести, или раздуване. Трябва да бъдат подредени приоритети за какво да се харчат парите в бюджета, защото те не са безкрайни, каза експертът.

Държавата трябва да има по-силна фискална политика и да пипне малко данъците, по мнението му.

По думите му инфлацията трябва да се компенсира там, където това не е направено. Въпросът е да бъдат обгрижени всички структури в икономиката, настоя Костов.

КНСБ очаква още от утре да тръгнат разговорите за Бюджет 2023. Още тази седмица финансовият министър Асен Василев трябва да представи какво е направил.

Любослав Костов се надява партиите да не се скарат за бюджета. Лобито на работещите и на гражданите трябва да надделее, настоя икономистът. Политиците, като взимат решения, го правят с едно или две гласувания, но всички хора заслужават ръст на доходите и тяхното лоби да надделее, аргументира се икономистът в социалните искания на КНСБ.

Ако доходите се вдигат с по-нисък темп на инфлацията, значи обедняваме. В момента търсенето намалява, икономиката се свива и всяка година основният двигател на растежа е вътрешното търсене, изтъкна Любослав Костов.

Той отчете, че това, което консумираме най-много, поскъпва, а това, което не консумираме толкова, поевтинява. Това не е дефлация, но в никакъв случай не може да се говори за намаление на цените, а за намаление на темпа на ръста на цените, посочи Костов, който очаква инфлацията отново да е двуцифрено число.

„Частният сектор се оказа добър работодател и много по-често вдига заплатите за разлика от държавния сектор. В обществения сектор, ако няма ръст на доходите, ще има протести. КНСБ ще подкрепи протестиращите, а ако не ни чуят, ще направим и стачки“, закани се Костов.

В момента средната брутна заплата в София е 2 300 – 2 400 лв., но 2/3 от хората не я взимат. В много сектори ръстът на заплатите не догонва ръста на инфлацията и не покрива издръжката на живот.

ПРОЧЕТИ

Back to top button