ПОЛИТИКА

Губернаторът на Херсон с много тревожни вести след взривяването на язовира

В нощта срещу 6 юни бе взривен язовирът при Каховската ВЕЦ, една от най-големите в Украйна, която е окупирана от руските сили от февруари 2022 г. В момента все още се определят мащабите на разрушенията, вече стана ясно, че има и загинали цивилни. Пред БНТ губернаторът на Херсонска област Александър Прокудин разказа за ситуацията в региона след бедствието.

По думите му над 16 000 души в 80 населени места са в рисковата зона след взривяването на язовирната стена на „Нова Каховка“.

„Ситуацията остава изключително сложна, нивото на наводненията намалява, но нивото на водата е високо – 5 метра. В Херсонска област са наводнени 600 кв. км., от които 32% са на десния бряг, а 68% на другия, временно окупиран от Русия“.

Под вода са 34 населени места, разказва Прокудин. В неокупираните територии 3662 къщи са изцяло потопени. В Херсон най-тежко са пострадали 210 жилища.

На въпрос как минава евакуацията на хората, Прокудин отговаря така:

„В района тече спасителна операция. Доброволци, спасители и полиция се притичват на помощ на всички, изпаднали в беда заради руските терористи. Към момента са евакуирани над 2000 души“.

На въпрос има ли зелен коридор за хората на територията, контролирана от Русия, губернаторът казва:

„Няма зелен коридор, за съжаление. На левия бряг положението е много критично. Окупаторите изгубиха ценното време на хората с приказки, че всичко е наред и сега не бързат да помагат на пострадали от водната стихия, която се случи по тяхна вина. Първо, в началото изобщо не дадоха възможност да се качат на лодките и отнеха лодките от хората, това е ужасно. Сега дори не е ясно колко пострадали хора има на окупираната територия, вероятно са стотици. Ужасна ситуация, те продължават да стрелят, когато хората се опитват да се спасят от тази стихия.“

На въпрос как реагират международните организации, Прокудин отвръща:

„Цялото централно правителство, президентът на Украйна Володомир Зеленски, ние на местно ниво, водим диалог със световната общност, за да се включат в спасяването на нашите хора, които са заложници на левия бряг, контролиран от Русия. Все още няма резултати, но се надяваме международните организации да помогнат.“

На въпрос колко хора и населени места са изложени на риск, отговорът му е:

„Над 80 населени места, 16 000 жители на десния бряг и 20 000 във временно окупираните територии са в рисковата зона.“

За ситуацията с Каховската ВЕЦ и последствията за Черно море и околната среда след взривяването на язовира пред БНТ говори и екологът от Одеса Владислав Балинский.

„Водата в язовир Каховка вече е под критичното ниво на охладителните водоеми на атомните станции. Напълно унищожен е националнияТ природен парк „Межднестровский“. Сега вече може да се обследва замърсяването на акваторията на Черно море. Има плуващи острови от боклук, в които има огромно количество отломки. Виждал съм такива снимки. Правят ги хората, които живеят там“, раказва той.

На въпрос какви последствия за акваторията на Черно море ще имат тези замърсявания, Балинский отговаря:

„Не е възможно в момента да се направи оценка на мащаба на тази екологична катастрофа. Засегнати са огромни територии и вследствие на това се е променил ландшафтът на засегнатите територии. Наводняването на тези земи е много опасно – това е очевидно.

Територията на природния парк е близо 80 хиляди хектара и всичко е отнесено от водата на язовира. Паркът се намира в долната част на Днепър, където близо 80 населени места също са залети от водата. Нивото на места достига до 3-4 метра и е покрило покривите.

Това мащабно наводнение отнесе гробища, както и промишлени предприятия. Затова можем да говорим за възможно изтичане на химически замърсители.

На територията на Каховския язовир от много години се намира и промишлен комплекс, където има химически замърсители, които са много опасни. По думите на еколога, преди години в СССР са се използвали пестициди и други вещества, които се разграждат в организма в продължение на стотици години – затова сега те са забранени по целия свят.“

На въпрос възможно ли впоследствие тази екологическа катастрофа да предизвиква опасност не само за Украйна, Балинский казва:

„Освен химическите вещества, които са се намирали на дъното язовир Каховка , са отнесени гробища за хора и животни, както и канализацията на някои населените места. Част от това се отича в Черно море и отива към Румъния и България.“

Според еколога течението може да донесе замърсените води и до българското крайбрежие. Затова е нужен мониторинг на водата в Черно море.

„За въздуха няма проблем, но по-добре е да се въздържаме да се къпем в морето. Очаквам замърсяването на Черно море край Варна да си проличи 5-6 дни след инцидента. Трябва да се следи динамиката на процеса и как ще се разпространява това петно, което върви към Черно море“.

В залетите територии на Одеса трябва да се вземат противоепидемични мерки. Замърсяването ще се отрази на цялата екосистема, включително на риби, китове и делфини. Вероятно ще се промени прозрачността на водата и ще има оцветяване на водораслите, предупреждава още екологът.

Видео може да видите ТУК

ПРОЧЕТИ

Back to top button