ОБЩЕСТВО

Джо Байдън: Отношенията между САЩ и Индия са по-силни от когато и да било

Американският президент Джо Байдън определи отношенията между САЩ и Индия като „едни от най-значимите в света, които са по-силни, по-близки и по-динамични от когато и да било в историята“, предаде Асошиейтед прес. 

кадър: БНТ

Байдън каза това по време на съвместна пресконференция с индийския лидер в Белия дом.

Американският президент подчерта, че две от най-мощните демокрации в света си сътрудничат по въпроси като климата, здравеопазването и космоса, като допълни, че икономическите отношения между САЩ и Индия са в „разцвет“.  

„Нашите народи се обръщат един към друг по едни най-важните въпроси, които ще определят бъдещето, включително и по критични регионални и глобални теми“, посочи Байдън във встъпителните си думи.

 

Заставайки до Моди, който е подложен на критики от страна на правозащитници, Байдън подчерта, че свободата на печата, религиозните и други основни свободи трябва да бъдат в основата на двете демокрации. 

Той каза, че с Моди са имали „добра дискусия за демократичните ценности“ в Овалния кабинет, предава БТА.

Индийският премиер от своя страна заяви, цитиран от Ройтерс, че правителството му не провежда никакви политики на дискриминация по религиозен признак и че прилага законите еднакво за всички. „Демокрацията е нашият дух“, изтъкна Моди, който рядко отговаря на въпроси на журналисти. 

Двамата лидери посветиха държавното посещение на Моди на стартирането на нови партньорства в областта на отбраната, производството на полупроводници и други сектори, тъй като се стремят да укрепят изключително важните, макар и сложни, отношения между страните си.

Отношенията между САЩ и Индия ще бъдат от жизненоважно значение през следващите десетилетия, тъй като и двете страни ще трябва да се справят с надигащия се Китай и с огромните проблеми, свързани с изменението на климата, изкуствения интелект, устойчивостта на веригите за доставки и други, отбелязва АП.

Моди е подложен на критики във връзка с изменение на Закона за индийското гражданство, което ускорява натурализацията на някои мигранти, но изключва мюсюлманите. Освен това правозащитници упрекват индийския премиер заради нарастващото насилие срещу мюсюлмани и други религиозни малцинства от страна на хиндуистки националисти и заради неотдавнашната присъда на водещия индийски опозиционен лидер Рахул Ганди за това, че се е подиграл с фамилията на Моди.

През 2005 г. САЩ отмениха визата на Моди за САЩ заради опасения, че в качеството си на главен министър на щата Гуджарат той не е предприел действия за спиране на насилието по време на антимюсюлманските бунтове през 2002 година, при които загинаха над 1000 души. По-късно разследване, одобрено от Върховния съд на Индия, оневини Моди, но петното от този мрачен епизод си остана.

ПРОЧЕТИ

Back to top button