ИКОНОМИКА

Експерт обясни какво да направим, за да си намерим работа

Как да намерим подходящата работа? На какво ниво е предлагането на работа в момента в страната? Икономическите трудности, негативното говорене и очаквания оказват ли влияние и стават ли по-резервирани компаниите? Какви специалисти се търсят?

„Нивото на обявите за работа нараства в сравнение с миналата 2021 година. Няма опасения за драстично спадане. Всички сектори страдат от липса на работна ръка“, заяви пред БНТ Християн Петков, оперативен мениджър в компания за HR услуги.

„От години наред секторът на производството страда от недостиг на квалифицирани кадри.

През последните години започнаха да изпитват недостиг на средноквалифициран и нискоквалифициран труд. Някои от тези работодатели започнаха дори да внасят кадри от чужбина, за да могат да изпълняват нискоквалифирицаните дейности“, каза експертът. 

По думите му заплащането е фактор и проблем. Освен това се изискват редица умения и квалификация, които просто не са притежавани от достатъчен брой хора. Най-популярният сектор – IT, постоянно търси кадри за средноквалифициран и висококвалифициран труд. 

Според Християн Петков работодателите държат повече на опита и професионалната квалификация, като при секторите „Право“ и „Медицина“ образованието е важно и дава предимство.

„Все повече е важна прозрачността и комуникацията между работодателя и служителя. И в двете посоки“, подчерта той. 

По думите му работодателите споделят, че изцяло дистанционната работа е голямо предизвикателство за тях. „Когато сме сме дистанционно, трябва първо да попитаме дали може да се чуем, да се чуем, уж за две минути, но то вземе, че отнеме 40 минути, губим време…

През 2020 в началото на пандемията работодателите казаха, че производителността на труда е нараснала, което е чудесно, но след това анализите показват, че да, производителността се покачила, но много повече се е повишило времето, в което хората вършат съвсем стандартни неща. Нещо, което може да попитаме за две минути, то ни отнема половин час“, обясни експертът. 

Той посочи, че „меките умения“, които се търсят в обявите за работа, помагат да използваме професионалната си квалификация при работата в екип, с клиентите и доставчиците, т.е. междуличностните отношения, как се справяме с кризисни ситуации, как се справяме с напрежение, комуникация с колеги. На интервюта всички заявяват, че идват такива умения, но те се проверяват в изпитателните срокове. 

ПРОЧЕТИ

Back to top button