ИКОНОМИКА

Експерти обясниха кой ще изгуби от въвеждането на таван на цените

Цветан Цеков от Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци”, председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов, председателят на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци инж. Стойчо Кировски председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров и председателят на сдружение „Обединени български животновъди” Бойко Синапов дискутираха трябва ли да има таван за надценките на основни храни.

Според Зоров подобно решение би имало ефект върху цените. „Потребителите ще усетят намаление при всички положения.

Виждате с каква надценки се работи в момента”, заяви той пред Нова телевизия.

На обратното мнение е инж. Кировски. „Няма да има ефект от една такава мярка. Търговските вериги имат алгоритъм за определяне на цената, на която продават продуктите си. Той не е български, внесен е от Германия. Там нещата са толкова добре обмислени и регулирани, че едва ли ще се стигне до подобно споразумение. Ако стане задължение, чуждите доставчици ще притиснат нашите”, поясни инж. Кировски.

„Всяко влияене на свободен пазар е погрешно. Цените на дребно растат и генерират големи печалби, когато има малка конкуренция. Виждаме, че държавата не се справя добре в условия на свободна икономика”, смята Ивайло Гълъбов.

„Изключително важно е, че държавата се събуди и започна да влиза в своите функции. Дали мярката е правилна или не – ще покаже времето”, коментира Цеков.

Гостите коментираха и дали има риск да се стигне до дефицит на стоки, ако хранителните вериги решат да не продават стоката си при таван на надценките.

Според Зоров това няма да стане, защото биха загубили доста клиенти.

По думите на Ивайло Гълъбов търговците имат достатъчно потенциал, за да излязат ситуацията. И допълни, че най-вероятно губещите ще бъдат потребителите.

„Българският пазар трябва да бъде задоволяван с българска продукция. Такава няма, защото българското производство  беше унищожено”, каза Цеков.  

По думите на Бойко Синапов монополът от страна на големите вериги магазини трябва да спре.

ПРОЧЕТИ

Back to top button