ОБЩЕСТВО

Ето как се извършват проверките по бензиностанциите у нас

От началото на годината няма затворена или спряна бензиностанция или газостанция заради нарушения, свързани с безопасността, съобщиха от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), цитирани от Pariteni.bg.

Инспекторите от главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ (ГДИДТН) са наложили имуществени санкции на 13 юридически лица, стопанисващи съоръжения с повишена опасност, монтирани в проверените обекти, на обща стойност около 2500 лева.

От ДАМТН коментираха, че установените нарушения са както в големите, така и от малки бензиностанции и газостанции. Нарушенията се дължат на неизпълнение на разпоредби за безопасна експлоатация на съоръжения с повишена опасност (СПО) – допусната експлоатация на СПО, без да им е извършен технически преглед от орган за технически надзор, посочиха от ДАМТН.

Това съобщиха ръководителите на три ресорни дирекции в Агенцията, които се занимават с контрола на подобни обекти в страната. Освен ГДИДТН. 

Те бяха потърсени във връзка с инцидента от края на миналата седмица в Румъния, където две експлозии в станция за втечнен пропан-бутан отнеха живота на двама души и раниха десетки.

По-рано днес пред БНТ министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов съобщи, че контролът на газостанциите в България е добър. По повод инцидента в Румъния, министърът каза, че ДАМТН осъществява редовен и ефективен контрол над подобни обекти в България, като за половин година са били проверени над 1200 обекта.

От ДАМТН разказаха, че подобна експлозия в България е станала през 2011 г. в автомобилна газоснабдителна станция за компресиран природен газ, изградена на голям булевард в Пловдив. Експлозията е била предизвикана от техническа неизправност в една от буферните бутилки за зареждане на метан, но е била съпроводена само с материални щети.

Според ДАМТН сегашната нормативна уредба в България не се нуждае от промени, защото разпоредбите за безопасната експлоатация и техническия надзор са достатъчни. Много точно са разписани и задълженията на ползвателите на съоръженията с повишена опасност в разпоредбите на чл. 46 от Закона за техническите изисквания към продуктите, но трябва да се спазват, напомнят от ДАМТН.

Всяка година главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ проверява общо 177 пълначни станции за транспортируеми съоръжения под налягане, 164 пункта за пълнене на бутилки с втечнен въглеводороден газ, 124 автомобилни газоснабдителни станции за компресиран природен газ и 1770 автомобилни газоснабдителни станции за втечнен въглеводороден газ пропан-бутан.

От началото на годината до края на юли инспекторите са проверили 86 пълначни станции за транспортируеми съоръжения под налягане, 90 пункта за пълнене на бутилки с втечнен въглеводороден газ, 53 автомобилни газоснабдителни станции за компресиран природен газ и 976 автомобилни газоснабдителни станции за втечнен въглеводороден газ пропан-бутан.

Периодиката на проверките

Освен ежегодните проверки в посочените обекти, всяка година се проверяват газовите инсталации, монтирани в: пунктовете за пълнене на бутилки с втечнен въглеводороден газ, автомобилните газоснабдителни станции за компресиран природен газ и автомобилните газоснабдителни станции за втечнен въглеводороден газ пропан-бутан.

Веднъж на 8 години се изпитват на якост газовите инсталации, монтирани в: пунктовете за пълнене на бутилки с втечнен въглеводороден газ и автомобилните газоснабдителни станции за втечнен въглеводороден газ пропан-бутан. 

На стационарно монтираните съдовете за съхранение на пропан-бутан, в посочените обекти, на всеки 4 години се извършват технически прегледи, а на 8 години – и с изпитване на якост.

Наложените санкции

След проверките са наложени принудителни административни мерки по отношение на разпоредбите за спазване на безопасната експлоатация и техническия надзор, приложими в автомобилни газоснабдителни станции за втечнен въглеводороден газ пропан-бутан. Издадени са 12 писмени предписания и една заповед за спиране от експлоатация на съд, работещ под налягане.

За установените нарушения са съставени актове за установяване на административни нарушения: три за съдове, работещи под налягане, които са в експлоатация, без извършени технически прегледи, 12 за газови инсталации за втечнен въглеводороден газ пропан-бутан към автомобилни газоснабдителни станции, които са в експлоатация, без извършени технически прегледи.

Какво проверяват инспекторите

Проверката на автомобилните газоснабдителни станции обхваща външен преглед на състоянието на газовите съоръжения и инсталации; наличието на персонал с необходимата квалификация; спазването на изискванията на приложимата наредбата (за природен газ или втечнен въглеводороден газ); поддържането в изправност на газовите съоръжения и инсталации, в съответствие с приложимата наредба (за природен газ или втечнен въглеводороден газ).

Инспекторите проверяват и за наличие на документацията, която трябва да се води и съхранява на обекта, и на документите от прегледите и изпитванията, чието извършване е задължение на ползвателя; както и за това дали е създадена организация за изпълнение на газоопасни работи и за ликвидиране на аварийни ситуации.

Качеството на течните горива

От началото на годината до 25 август контролните органи на главна дирекция „Контрол на качеството на течните горива“ са извършили 844 проверки на обекти, разпространяващи течни горива на територията на страната. Инспекторите проверяват за спазването на разпоредбите на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ), Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), както и на Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол, във връзка с осъществяване на контрол на качеството на течните горива (Наредбата).

Изборът на обектите за проверка се осъществява чрез софтуерен продукт на случаен принцип при спазване на принципа на равномерност и равнопоставеност, без разграничаването им на големи и малки бензиностанции, уточниха от ДАМТН. 

От проверените обекти, бензиностанциите са били 747, петролните бази/данъчни складове – 2. Деветдесет и пет проверки на обекти са завършили с доклад, че не разпространяват течни горива. Бензиностанциите, данъчните складове и рафинериите в България, които подлежат на контрол са 3453. 

Резултатите от проверките

Инспекторите са установили 37 несъответствия с изискванията на нормативната уредба. От тях 30 са несъответствията с изискванията за качество, което представлява 2,43 на сто от взетите и изпитани проби, 7 за несъответствия с изискванията за съдържание на биогориво в течно гориво, което е 0,57 на сто от взетите и изпитани проби.

Най-често срещаните отклонения от изискванията за качество при гориво за дизелови двигатели е за показател „пламна температура“, за автомобилен бензин – показател „дестилационни характеристики – край на кипене“, коментират от Дирекцията.

Общото количество на изтегленото течно гориво от пазара за периода е 145 217,08 литра, от което най-много е било горивото за дизелови двигатели – 69 809,3 литра, следвано от автомобилния бензин – 41 819,78 литра, и други горива – 33 588 литра.

ДАМТН е издала от началото на годината до 25 август 25 наказателни постановления, с които са наложени имуществени санкции общо в размер на 540 000 лв., от които: 19 за установени несъответствия с изискванията за качество, 6 за установени несъответствия с изискванията за съдържание на биогориво в течно гориво.

Влезли в сила са 12 Споразумения за приключване на административнонаказателни производства по чл. 58 г, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания след постъпили плащания в размер на 70 на сто от наложената имуществена санкция в общ размер на 112 000 лева.

Проверките на средства за измерване в бензиностанциите и газостанциите

От началото на годината до настоящия момент инспекторите от Главна дирекция „Метрологичен надзор“ са извършили проверки в 778 обекта – бензиностанции, газстанции и метанстанции, при които са инспектирани 4056 броя средства за измерване – бензиноколонки, газколонки, метанколонки, нивомерни измервателни системи, разходомери, везни и манометри.

Най-честите нарушения са използването на средства за измерване, на които не е извършена изискуемата периодична последваща проверка. За установените при метрологичния надзор нарушения са съставени 84 протокола за задължителни предписания и 122 акта за установяване на административни нарушения. Нарушения са установени при 48 юридически лица, като размерът на наложените санкции е общо 16 600 лв.

Нарушения се установяват както на големи така и на малки бензиностанции, като причините са най-често свързани с това, че не се заявяват своевременно за проверка средства за измерване, на които срока на валидност на предходната проверка е изтекъл или на такива, на които е извършен ремонт, посочиха от ДАМТН.

ГД „Метрологичен надзор“ не извършва проверки на бензиноколонки и газколонки във ведомствени обекти за разпространение на горива, защото в тези обекти не се извършват търговски плащания.

ПРОЧЕТИ

Back to top button