ОБЩЕСТВО

Потрес: Измамници ощетили хазната със 148 млн. лв.

Измамници ощетили държавната хазна със 148 млн. лв. само за една година. В организирани схеми за данъчни и осигурителни измами през 2022 г. е установено, че участват 676 фирми и граждани, пише в отчета на Националната агенция за приходи за миналата година, цитирана от Труд.

Предполагаемият размер на нанесените от тези лица щети на бюджета е над 148,7 млн. лв. За предходната 2021 г. щетите за хазната от организирани схеми за измами също са големи – над 145 млн. лв. Реализираните измами през 2022 г. и 2021 г. са над 10 пъти по-големи от предполагаемите щети за хазната, нанесени от организирани групи през предходните две години.

През 2020 г. размерът на тези измами е оценен на 41,3 млн. лв., а през 2019 г. – на 45,9 млн. лв. Оказва се, че при управлението на служебните кабинети и четворната коалиция размерът на организираните данъчни измами е нараснал десет пъти.

Броят на замесените лица в схемите за данъчни измами намалява, но измамите стават много по-мащабни. През 2021 г. в организирани схеми за данъчни и осигурителни измами е установено, че участват 743 фирми и граждани, а през 2020 г. те са били 1331. През 2022 г. са написани 43 доклада за организирани данъчни и осигурителни измами.

Въз основа са тези доклади са възложени 286 проверки и 73 ревизии. В резултат с ревизионни актове са установените задължения към хазната в размер на 52,2 млн. лв. Това е значително повече от установените задължения в резултат на ревизии по доклади за организирани данъчни и осигурителни измами през предходната година, които са 16,6 млн. лв.

През миналата година в базата с данни на НАП за “Рискови субекти” са добавени 2407 имена на хора и дружества с изразен рисков профил на поведение, т. е. рискови по отношение на приходите в хазната. Това е значително по-малко от добавените в списъка на рисковите лица 5252 фирми и граждани през предходната 2021 г.

През предходните години добавяните в списъка имена са 726 за 2020 г. и 3885 за 2019 г. Оказва се, че през миналата година по-малко фирми и граждани са имали поведение, което поражда съмнения, че не са коректни към хазната, но измамите им са били за по-големи суми.

В НАП имат редица критерии, по които преценяват дали дадена фирма или отделен човек имат рисково поведение. Тези критерии не се обявяват публично, за да не могат измамниците да ги заобикалят и така да избягват по-засилен контрол от страна на НАП.

Но например, ако един човек е бил собственик или шеф на фирма, която е уличена в участие в схема за източване на ДДС, този човек попада в списъка за “Рискови субекти”. Така, ако той регистрира нова фирма, дейността ѝ ще бъде следена много внимателно от данъчните, с цел всеки опит за включване на фирмата във верига за ДДС измами да бъде предотвратен.

Печалбата в сектора на търговията нараства с 2,47 млрд. лв. в рамките на година.

Годишните доходи на 9 души са нараснали с над 10 млн. лв., става ясно от отчета на НАП за миналата година. При 9 граждани и при 5 еднолични търговци през 2022 г. има ръст на внесения данък върху доходите с над 1 млн. лв., пише в отчета. Тъй като данъкът върху доходите на хората е 10 на сто, реално доходите на деветимата милионери са нараснали с над 10 млн. лв. в рамките на една година.

В случая става въпрос за извънтрудови доходи. Такива доходи например имат хора със свободни професии като консултанти, адвокати и хора на граждански договори. Петима еднолични търговци през 2022 г. също са платили с 1 млн. лв. повече данък върху доходите си спрямо предходната година. Данъкът за доходите на едноличните търговци е 15 на сто. Това означава, че увеличението на доходите им в рамките на година е с по над 6,6 млн. лв.

Деветимата граждани и петимата еднолични търговци с най-голямо увеличение на доходите са платили общо с 38 млн. лв. повече данъци през миналата година спрямо предходната, показват данните на НАП.

Огромен ръст на реализираните печалби имат и редица фирми в страната, става ясно от данните на НАП. През 2022 г. внесеният корпоративен данък от 200 дружества, работещи извън сферата на финансите, е нараснал с над 1 млн. лв. спрямо предходната година. Става въпрос както за авансови вноски на корпоративния данък през 2022 г., така и за платен окончателен данък за реализираната печалба през 2021 г. Приходите от данъка върху печалбата на тези 200 дружества са със 794,7 млн. лв. повече в сравнение с 2021 г.

През последните две години реализираните от бизнеса печалби нарастват с по около 10 млрд. лв. Декларираната данъчна печалба от дружествата в страната за 2020 г. е 27,2 млрд. лв. За 2021 г. печалбата на фирмите нараства на 37,52 млн. лв. А за 2022 г. прогнозният размер на реализираната печалба е 47 млрд. лв.

Приходите в държавната хазна от корпоративен данък през миналата година са в размер на 4,4 млрд. лв., което е увеличение с 1,15 млрд. лв., или с 35,2% спрямо предходната година, показват данните на НАП.

Този ръст е постигнат както в резултат на платения окончателен данък върху печалбата за 2021 г., така и от авансовите вноски, които фирмите са плащали текущо през 2022 г. Общият размер на декларираните авансовите вноски на корпоративния данък през 2022 г. е близо 3 млрд. лв., като представлява увеличение със 707,3 млн. лв., или с 30,9% спрямо платените авансови вноски за предходната година.

Оказва се, че рекордната инфлация през миналата година е довела до огромен ръст на печалбите на фирмите в редица сфери на икономиката.

От наличните окончателни данни на НАП за реализираната печалба на фирмите през 2021 г. става ясно, че най-голям ръст на печалбата има в сектора на търговията. Окончателни данни за реализираните печалби за 2022 г. все още няма, тъй като срокът да подаване на годишните данъчни декларации от фирмите е до края на юни.

В сектора “Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” официално декларираната печалба за 2021 г. е над 8,38 млрд. лв., което представлява увеличение с над 2,47 млрд. лв., или с 42 на сто. Именно в този сектор реализираната печалба е най-голяма. Тя е по-голяма от общата сума от реализираните печалби в сферата на селското стопанство и преработващата промишленост взети заедно.

На второ място по ръст на печалбата като абсолютна сума са фирмите от сектора “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”. Печалбата на сектора нараства с 2,24 млрд. лв., или със 174% и надминава 3,5 млрд. лв. На трето място по ръст е официално декларираната печалба на компаниите от сектора “Преработваща промишленост”. Печалбата на сектора нараства с 1,29 млрд. лв. ( 25%) до 6,5 млрд. лв.

НАП работи заедно с прокуратурата при разследването на организираната престъпност, свързана с данъчни престъпления. Определени експерти от НАП работят в постоянния състав на специализирано междуведомствено звено за оказване на експертна помощ за подпомагане разследването на организираната престъпност, свързана с данъчни престъпления.

През миналата година е подписано споразумение за сътрудничество и взаимодействие между Софийска градска прокуратура и Национална агенция за приходите, в резултат на което е създадено аналитично звено за борба срещу данъчните и осигурителните измами.

Споразумението цели осигуряване на необходимите условия за взаимодействие при разследванията по дела за престъпления против данъчната и осигурителната система на България. През миналата година при извършени анализи са идентифицирани 63 участници в измами.

В рамките на година служители на НАП, командировани в ГДБОП, са извършили анализ на данъчна информация по оперативни разработки от служители на ГДБОП, в резултат на което са идентифицирани 897 граждани и фирми, участници в 198 схеми за измами.

Акция срещу пунктовете за годишни технически прегледи на автомобили е стартирала Националната агенция за приходи през миналата година, но ревизиите все още продължават.

През 2022 г. са проведени съвместни проверки на НАП със служители на Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация” и на Министерство на вътрешните работи в 76 пункта за годишни технически прегледи.

В хода на проверките 31 обекта за годишни технически прегледи доброволно са подали коригиращи данъчни декларации, с които са декларирани допълнително дължими данъци в размер на 69 хил. лв., става ясно от отчета на НАП.

Възложени са 12 ревизии, от които до края на миналата година са приключили три с допълнително установени задължения на обща стойност 101 хил. лв.

Повишен е рискът от укриване на печалби от фирми в отраслите млекопреработване и търговията с млечни продукти, показва анализ на НАП. Рискът от укриване на печалби в бранша е оценен като значим и затова контролът е затегнат, става ясно от отчета на НАП.

От приходната агенция са направили и анализ за влиянието върху бизнеса на динамично променящата се икономическа обстановка в страната и по-конкретно оценка на влиянието, което оказват пряко или косвено върху бизнеса военните действия в Украйна, високата инфлация, както и редица други икономически фактори.

В обхвата на изследването са включени всички икономически сектори с цел идентифициране на онези от тях, при които има съществени отклонения от обичайно декларираните обороти.

Набелязани са седем икономически сектора, за които още от началото на военните действия в Украйна се предполага, че ще настъпят съществени промени във веригата на доставките, и при които е възможно засилване на рисковото поведение на фирмите. Това са сектори, най-вече свързани с ресурсната или продоволствената обезпеченост в страната, пише в доклада на НАП.

Анализът на НАП показва наличие на икономически сектори, които се открояват със съществени отклонения от обичайно декларираните задължения по ДДС, данък върху доходите и осигуровки, така и по отношение на внасяните в срок налози.

Особено значими разлики има при декларираните резултати по ДДС, като най-съществени са тези отклонения в секторите: “Неспециализирана търговия на едро” и “Търговия с горива”, където декларираният ДДС за март и април е съответно с 61 млн. и с 47 млн. лв. по-малко от очакваното, пише в доклада на НАП.

ПРОЧЕТИ

Back to top button