ИКОНОМИКА

Голяма новина за доходите, ето къде взимат най-много и колко ще скочи минималната заплата ТАИ

Минималната заплата ще стане над 900 лв. от началото на 2024 г. Причината за това е новата формула за определяне на минималните възнаграждения в страната, която беше гласувана в последните работни дни на 48-то Народно събрание, съобщава „Труд“.

Минималната работна заплата за страната за следващата календарна година трябва да бъде определена в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.

Средната заплата за декември е 1947 лв., обявиха от НСИ.

За последните две тримесечия на миналата година средната заплата в страната е 1811 лв., показват данните на националната статистика. През първите две тримесечия на настоящата година средната заплата едва ли ще бъде по-ниска като се има предвид повишаването на цените и натискът на синдикатите за вдигане на възнагражденията в предприятията. Освен това минималната заплата от началото на годината беше повишена от 710 лв. на 780 лв., което също допринася за увеличението на средната заплата.

Традиционно най-високи са възнагражденията през декември заради раздаваните коледни бонуси. Обикновено през януари и февруари средната заплата е по-ниска отколкото през декември. Но след това възнагражденията продължават да растат и до юни средната заплата е над нивото от декември на предходната година. Ако новият парламент след изборите не направи промени в Кодекса за труда, минималната заплата за 2024 г. със сигурност ще бъде над 900 лв.

Средната заплата за декември е 1947 лв., като за година нараства с 16,2%, или с 271 лв., показват данните на НСИ. Въпреки този голям ръст хората в страната като цяло са обеднели, защото инфлацията за миналата година е по-висока – 16,9%.

Всеки човек усеща инфлацията различно, защото увеличение на заплатите има във всички сектори на икономиката, но в някои е по-голямо, а в други по-малко. Освен това дори в един и същи сектор в някои фирми са увеличили заплатите значително, а в други няма промяна.

Най-голям е ръстът на заплатите през миналата година в селското стопанство – с 33,5%, показват данните на НСИ.

Повишението на възнагражденията в сектора е средно с 373 лв. за година. Това е резултат от рекордното поскъпване на храните. Въпреки това заплатите в селското, горското и рибното стопанство през декември са средно 1486 лв., което е доста под средната заплата в страната.

На второ място по ръст са възнагражденията е сектора “Операции с недвижими имоти” – с 23,9% за година, или с 339 лв. В резултат в сектора взимат средно по 1760 лв. На трето място по увеличение на възнагражденията през миналата година е секторът “Производство и доставка на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”.

Повишението на заплатите в сектора е средно с 21,2% или с 570 лв. Това огромно увеличение е резултат от рекордното поскъпване на тока и газа през миналата година. В резултат заетите в сектора може да се похвалят, че взимат средно по 3265 лв. на месец. Това ги нарежда на второ място по високи заплати след програмистите.

На първо място по високи заплати традиционно са заетите в сектора “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения”, където влизат и ИТ специалистите. През декември те са получили средно по 4669 лв. Възнагражденията в сектора за година са нараснали с 15,6%, или с 631 лв., показват данните на НСИ.

На трето място по най-високи възнаграждения са заетите в сектора “Финансови и застрахователни дейности”, където взимат средно по 3122 лв. За година заплатите в сектора са нараснали средно с 20%, или с 520 лв. Възнагражденията за работещите в сектора обаче не са вдигнати с еднакъв процент за всички. Голяма част от хората нямат увеличение на заплатите, а за други ръстът е значителен.

На четвърто място по най-високи заплати се нареждат работещите в сектора “Професионални дейности и научни изследвания” с 2645 лв. на месец. А топ пет се допълва от сектора “Добивна промишленост”, където получават средно по 2572 лв.

Традиционно най-ниски са заплатите в сектора “Хотелиерство и ресторантьорство”, където през декември са получили средно по 1124 лв.

Новите депутати започват с 6381 лв.

Министрите ще взимат по 8295 лв.

12 762 лв. за президента

Депутатите от новия парламент след изборите на 2 април ще започнат работа със заплати от 6381 лв.

Министрите от служебното правителство ще имат основна заплата от 8295 лв. Техните възнаграждения се определят по формула според заплатите в обществения сектор. През декември средната заплата на заетите в обществения сектор е 2127 лв., а в частния – 1887 лв., обявиха от НСИ.

В предишния парламент основната заплата на депутатите се определяше като трикратния размер на средната заплата в обществения сектор за последния месец от всяко тримесечие. Това означава, че новите депутати след изборите на 2 април ще започнат работата си с основна заплата в размер на 6381 лв., която ще взимат докато излязат данните на НСИ за заплатите за месец март. А след изборите депутатите ще трябва да решат дали досегашната формула за определяне на заплатите им да остане в сила.

Заплатата на премиера става 9890 лв., а на президента – 12 762 лв.

В пет области повишението за година е с повече от 250 лв.

Възнагражденията в София надминаха 2690 лв.

Най-малко взимат в Благоевград

Средната заплата в София за декември миналата година е 2692 лв. Това е с 394 лв. ( 17,1%) повече от същия месец на предходната година, показват данните на НСИ.

Във всички области на страната средните заплати през декември са били над 1200 лв. Най-високи са заплатите в областите, където е съсредоточена администрацията и има много компании от сферата на информационните технологии, външната търговия и производствени предприятия.

На първо място по най-високи заплати е София. Във всички останали области средните възнаграждения са под 2000 лв. На второ място по заплати е област Враца със средно 1924 лв. на месец. Причината за това е, че в областта попада АЕЦ “Козлодуй”, където заплатите са много високи. На трето място е София-област със средна заплата 1784 лв. Топ пет на областите с най-високи заплати се допълва от Стара Загора (1772 лв.) и Варна (1750 лв.).

Най-ниски са възнагражденията в област Благоевград – 1265 лв. На второ място по ниски заплати е област Видин с 1274 лв., а на трето място е Хасково с 1300 лв.

Средното увеличение на възнагражденията в страната за година е с 271 лв. Но има големи разлики в повишението на заплатите в различните области. Данните на НСИ показват, че в пет области ръстът на заплатите е с повече от 250 лв. На първо място по увеличение на възнагражденията е София. Това е обяснимо, тъй като столицата е с най-малка безработица, освен това в столицата са централите на повечето големи фирми.

На второ място по ръст е София-област, където заплатите за година са нараснали с 311 лв., или с 21,1%. Третото място в класацията по ръст на заплатите е за област Разград, където повишението е с 305 лв. ( 23,8%) средно до 1584 лв. На следващите две места се нареждат областите Стара Загора и Враца, където увеличенията на възнагражденията са съответно с 252 лв. и 251 лв.

В още осем области ръстът на възнагражденията е с между 200 лв. и 250 лв. Това са Перник ( 246 лв., 18,6%), Варна ( 236 лв., 15,6%), Силистра ( 232 лв., 20,4%), Пловдив ( 228 лв., 15,8%), Габрово ( 219 лв., 16%), Кюстендил ( 207 лв., 18,7%), Велико Търново ( 205 лв., 17%) и Шумен ( 204 лв., 15,2%).

Чакат второ повишение през юни

В пощите договориха 17 на сто увеличение

Минималната става 805 лева

Заплатите в “Български пощи” се увеличават от януари, а от юни отново е предвиден ръст.

Средно с 17-18 на сто увеличават заплатите на служителите в “Български пощи” от януари. Синдикатите, които заплашваха с ефективна стачка, ако възнагражденията в дружеството не бъдат повишени с 25 на сто, са постигнали договорка за по-малък ръст на заплатите, но все пак значително по-висок от предлагания първоначално от принципала на компанията – транспортното министерство.

Ведомството първо изрази готовност да вдигне заплатите на служителите с 5%, а синдикатите в дружеството отвърнаха, че това е крайно недостатъчно и ако не бъдат изпълнени исканията им, предстои ефективна стачка. Това щеше да затрудни десетки хиляди пенсионери, особено в малките населени места, които получават пенсиите си именно от пощенските клонове.

След подписаното вчера споразумение увеличение ще получат близо 5500 пощальони, касиери и сортировачи. През юни заплатите им ще бъдат повишени още веднъж и така общият ръст на възнагражденията спрямо предходната година ще бъде 22-23 на сто.

Минималната заплата в дружеството става 805 лв. от 1 януари и 882 лв. от 1 юни. Едва 30-40 служители на “Български пощи” получават минималното възможно възнаграждение за труда си.

Вдигат доходите на всички работещи до 14 квалификационна група с 95 лв. считано от 1 януари и с още 77 лв. от 1 юни. Дават и още 40 лв. под формата на ваучери за храна, с което талоните стават на обща стойност 100 лв. на месец. Преди увеличението средната заплата на работещите в дружеството е била около 1400 лв. В резултат на договореното увеличение, подготвяните протести в дружеството се отменят.

ПРОЧЕТИ

Back to top button