ОБЩЕСТВО

Хората от протеста срещу насилието в София обявиха своите искания

Редактор: Недко Петров

Стопкадри Нова нюз

Започва пореден протест срещу насилието в София.

Участници в него разкриха какви са исканията им.

Ще поискаме промени, защото има нужда от такива промени в закона. Какви ще са тези промени, това е друг въпрос и това ще дискутирамете първо с народните представители.

Проблемът до момента беше, че се правят промени на парче и не се мисли системно. За съжаление, тези предложения, които сега са внесени, отново имат този профил, каза за Нова нюз Радослав Стоянов от Български хелзински комитет.

Тези предложения могат да създадат известни проблеми, включително да увеличат условното осъждане при невъзможност за прилагане на пробацията. Така че трябва внимателно да се осмислят, но критиката към тези промени, не значи, че никакви промени не са необходими и ние се надяваме да работим тясно с народните представители, за да постигнем истинска промяна, която да доведе до предотвратяване на насилието. Това е включва не само Наказателния кодекс, това включва и мерки в образованието и в много други сфери, допълни Радослав.

Организаторът на протеста също изрази гледната си точка по злободневната тема.

Време е да се включи интимен партньор към кръга на лицата, които могат да получат защита по Закона за защита от домашното насилие. Това е нещо, което можеше да помогне на Дебора, видяхме какво се случи с нея. Ние сме граждани, които сме потресени от случилото се и настояваме да видим промени веднага, коментира жената.

Необходимо е в закона да се дефинира половото базирано насилие, защото това, което се случи с момичето от Стара Загора, реално е полово базирано насилие. Друго ключово искане от нас, което може да влезе и в Закона за защита от домашно насилие, е разкриване на повече кризисни центрове. В момента са само 13 в  15 области в България, но някъде нямат кризисен център, което означава, че травмирани жертви на домашно насилие, които току-що са се спасили, трябва да обикалят  страната и трябва да пътуват, за да търсят място за спасение, заяви друга жена от протеста.

В тези 13 кризисни центрове, средно местата са осем на брой, а при статистика, че всяка трета жена в България е жертва на насилие, може да си представите за каква липса става дума. Трябва също да спрат атаките срещу неправителствените организации от най-високата трибуна в държавата, защото друг не работи добре по тази тема и кризисните центрове се управляват от неправителствени организации, така че трябва да се осигури адекватно финансиране и достойно заплащане за хората, които работят в тези места, добави жената.

ПРОЧЕТИ

Back to top button