ОБЩЕСТВО

Болна жена остава на улицата след спор за собственост

кадър: БНТ

След дългогодишен спор за собствеността на апартамент жена с тежко психическо заболяване и без близки е оставена на улицата при минусови температури. Жилището й е запечатано от съдия-изпълнител като предстои дело във Върховния касационен съд. Законът позволява въпреки липсата на окончателно съдебно решение да бъде изваден изпълнителен лист.

Ще я наричаме Мария, разказва БНТ.

 Това е единственият й дом. В петък, 19 януари вратата на апартамента й е заварена с електрожен в нейно отсъствие. Вътре е целият й багаж. Малко по-рано съдия изпълнител е запечатал жилището с лепенки и е сменил патронa.

„Вратата е заварена и тя не може да вземе нищо. за мен е потресаващо. Виждате какви са температурите навън. Истината е, че и към настоящия момент тази жена не вярва на всичко това, което й се случва. Тя не вярва, че губи дома си. Смята, че ще бъде върната и смята това в условията на минус три, минус 10 градуса“, каза Александър Кашъмов – адвокат.

Връщането й в жилището според съда може да се случи срещу внесено обезпечение от 214000 лева, с които Мария не разполага.

„Един според мен видимо несправедлив закон, закон, който не държи сметка за детайлите, а тези детайли са човешки живот, уязвимо поведение и здраве в условията на най-студения месец в годината януари. Когато хората трябва да бъдат изваждани от държавни или общински жилища още през 2006-7 -ма година съдилищата категорично са приложили Европейската конвенция за правата на човека. Те са приели, че не могат в зимния сезон да бъдат изгонвани на улицата хора изобщо, дори да са съвсем здрави“, посочи Александър Кашъмов – адвокат.

Жилището на Мария не е държавно или общинско, но тя е човек в уязвимо положение. От нейно име адвокатът е подал искане да бъде уведомяван той, а не тя, за предстоящи действия на съдия изпълнителя. В този случай не е бил предупреден, казва той, а Мария не е в състояние да разбира какво й се случва. За казуса са уведомени от министерство на правосъдието и полицейското управление, към което се намира жилището. Процедурата по запечатване на жилището на човек с тежко психично увреждане, който няма близки и друг имот не изисква сезирането на социалните служби у нас. Никой по веригата няма задължение да го стори.

„И се оказва, че няма нито съдебна практика, нито закон, нито някакви други механизми, по които да бъде положена човешка грижа за тази жена“, категоричен е нейният адвокат.

Свързахме се със съдия изпълнителката, която не пожела да застане пред камера. Но обясни, че по закон си е свършила работата. Опитвала да осъществи връзка с адвоката, но не успяла – той не си вдигал телефона, а в офиса му не открила никой. Жената не била поставена под запрещение, а българският закон не правел разлика между лято и зима. За да си получи вещите, Мария трябва да се свърже с нея. За момента жената е настанена при нейна позната.

ПРОЧЕТИ

Back to top button