ОБЩЕСТВО

Остра нужда от питейна вода в село Слатина

Снимка: Pexels

Остра нужда от питейна вода изпитват хората в село Слатина. Въпреки даренията от граждани и фирми, запасите там привършват, съобщава „Стандарт“.

Водоподаването в селото е частично възстановено, но авариите са много. Така водата от чешмите е и негодна за пиене, а често и липсва.

Липсват и доброволци и техника за справяне със последствията от опустошителното наводнение в началото на септември.

Най-търсеното в Слатина са бутилките с питейна вода. Тази от чешмите, ако я има, не е годна за консумация. Стековете с дарения се разпределят от кризисния център в селото.

„Питейна вода доставят в кметството и трябва да отидем да си я вземем оттам. Но тъй като е малко трудно достъпно, малко е сложна работата.“, казва Елена.

На най-бедстващите 20 семейства водата се доставя на място заедно със хранителните пакети. Останалите идват до два пункта в селото в определен час.

„Питейната вода от 12:30 до 2:00 ч се раздава от пункта на кметството и при розоварната. Вече подсигуряваме за пострадалите и завивки чаршафи, одеала, кърпи и чорапи.“, казва Петър Делков, кмет на село Слатина.

Къщата на семейство Лулчеви е изчистена от наносите, но пътната врата на двора остава блокирана от пясъчна планина. Влиза се само през разрушената и потънала в кал ограда на съседите.

„Трябва да се изчисти, за да можем да влизаме поне малко. Нямаме вода, нямаме ток – само 1 лампа обикновена, която да си светим, да си заредим телефоните.“, казва Елена Лулчева.

И след наводнението Слатина остава разделена на две – дъното на дерето се е вдигнало с 2 м, а мосът не може да бъде възстановен. Доброволците в селото днес бяха единици.

„Има нужда от техника, голяма нужда, но има нужда и от много хора. Идва лошо време, тук за тези хора ще стане ад.“, тревожи се Симона Бързакова, доброволец.

От организацията на украинците в Пловдив донесоха храни, газови горелки, санитарни материали.

„Ситуацията е много трудна и виждам, че няма толкова големи дарения както в Каравелово, няма толкова много тежка техника, защото всички са там. Даже и доброволци всички са там.“, казва Наталия Елис фондация „Подкрепа и възстановяване на Украйна.“

Най-ниската част на Слатина остава засипана от дебел пласт пясък и кал. А хората търсят фирми с малогабаритни булдозери, с които след къщите да започне разчистването на дворовете и улиците.

ПРОЧЕТИ

Back to top button