ОБЩЕСТВО

От светлата страна на историята

6 юли 2023 г. Малко след 20 часа украинският президент Володимир Зеленски публикува туит, в който благодари за посрещането си в София, срещата с българските власти и факта, че „България, че е от светлата страна на историята, особено в сътрудничеството в областта на отбраната”.

След продължило малко над 7 часа посещение в България, Зеленски си тръгва доволен – страната ни видимо и устойчиво подкрепя Украйна в битката й за отстояване на териториалната й цялост и суверенитет. България предоставя не само военна помощ на отбраняващата се от руската агресия страна но и след решение на Народното събрание дава хоризонт на Киев, че когато войната свърши, държавата ще влезе в НАТО.

Освен това София дава на Украйна и възможност за откачане от руското енергийно влияние след като депутатите разрешиха на българския енергиен министър да започне преговори с украинския си колега за препродажба на неизползваното оборудване за неосъществения проект АЕЦ „Белене“. Все действия, които наистина поставят България от светлата страна на историята. Но докато се стигне до това, политическият елит в страна измина дълъг път.

24 февруари 2022 г. Късният следобед на първия ден от войната на Русия срещу Украйна, българските депутати не обсъждат темата в парламента. Текат дебати по приемането на „членове и алинеи“ от проекта за бюджет на държавата и независимо, че само на няколко стотин километра от София текат реални бойни действия, за 47-ят парламент тече обикновен работен ден.

Първи темата за войната подхващат от ДПС, които през годините ясно и неотклонно са следвали винаги една и съща посока – ясна евроатлантическа ориентация на страната и защита на правата на най-уязвимите. По настояване на парламентарната група на движението, депутатите излизат от работния си унес и приемат декларация, с която осъждат руската агресия.

Причината за това трудно начало е просто обяснима – управляващата коалиция в онзи момент се състои от четири партии, събрани не от общи вътрешно и външно политически разбирания и програми, а от желанието да са на власт. Безпринципността на това управление се вижда най-ясно именно при казуса с българската позиция за войната в Украйна.

След като НС приема поисканата от ДПС декларация, официално страната ни продължава да стои в „сивата зона“ – властта не предприема никакви действия за оказване на военна подкрепа на Украйна. Единствено се оказва хуманитарна помощ на бягащите от войната стотици хиляди.

По-късно става ясно, че въпреки изразената от управляващата тогава БСП позиция „нито куршум за Украйна“, реално от България се изнасят големи количества оръжия и боеприпаси. Но това става под формата на търговски сделки, обогатяващи най-вече посредниците по тях. Тази лицемерна позиция на официалната власт среща съпротива от страна на ДПС и тогава изпадналата в положение на опозиция ГЕРБ. Двете партии настояват за изслушване на украинският посланик в България в НС и за явно оказване на помощ на нападната Украйна – по примера на голяма част от страните членки на ЕС и НАТО.

До подобно развитие обаче се стига месеци по-късно, когато управляващата коалиция пада от власт, а ДПС, ГЕРБ и вече разделилите се с БСП, ПП и ДБ заедно и поотделно започват да внасят искания в парламента да се гласува разрешение за оказване на военна помощ за Киев. Отново водеща сила в този процес е ДПС. Благодарение на това живелият твърде кратко 48-и парламент влиза в историята с най-важното си решение – страната ни да започне да оказва помощ на Киев по официален път.

Истинският преломен момент, който постави България от „светлата страна на историята“ обаче настъпи едва наскоро, когато по предложение на депутатите от ГЕРБ, ДПС, ПП и ДБ – Бойко Борисов, Делян Пеевски, Мустафа Карадайъ, Христо Иванов и Кирил Петков парламента прие две много важни решения. Първото е за модернизиране на българската армия и предоставяне на допълнителна помощ за Украйна, а второто – декларация, с която София ясно подкрепя бъдещото членство на Киев в НАТО.

Освен това народните представители от тези групи внесоха и искане страната ни започне преговори с Украйна за продажба на ненужното ядрено оборудване на АЕЦ „Белене“, което от години ръждясва на площадката край Дунав, но днес може да се окаже жизненоважно за атакуваната от Русия страна.

Всички тези действия накараха Володимир Зеленски да се срещне с представителите на четирите парламентарни групи, оказали подобна огромна помощ на страната му в решаващия за войната момент и лично да им благодари. Преди лекцията на Зеленски в НИМ, той се видя лично с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и заместника му Томислав Дончев, лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, народният представител Делян Пеевски, зам.-председателят на 49-ото НС, Филиз Хюсменова и зам.-председателят на Движението Йордан Цонев, както и с съпредседателя на ПП Кирил Петков и Ивайло Мирчев от ДБ.

„Ние бяхме първата политическа партия, която осъди военната агресия на Русия в Украйна и която още в първите часове на 24 февруари 2022 г. инициира приемането на специална декларация на българския парламент в подкрепа на Украйна“, заяви след срещата Карадайъ.

„Сега, когато целият демократичен свят е съпричастен с Украйна, е много лесно да трупаш политически активи с подкрепата си. Но в онзи момент преди почти година и половина имаше много колебаещите се политици и някои от тях предпочитат да не си го спомнят днес“, продължи лидерът на ДПС.

„За разлика от тях ДПС е последователна, най-последователната партия. Винаги в трудни моменти Движението посочва правилната посока за развитие“, каза Делян Пеевски. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ пожела на Зеленски в най-скоро време Украйна да стане член на НАТО и Европейския съюз и припомни, че ДПС е сред инициаторите и вносителите на декларацията на Народното събрание за подкрепа на влизането на Украйна в НАТО.

А когато един ден войната свърши и Украйна официално се присъедини към евроатлантическия алианс, България ще знае, че в най-тъмния момент от войната е застанала от „светлата страна на историята“. Макар и трудно и неуверено в началото, но много ясно и категорично сега.

 

ПРОЧЕТИ

Back to top button