ОБЩЕСТВО

Роднина на убития младеж иска полицията да не използва смъртоносни оръжия

кадър: БНТ

Роднина на френския тийнейджър Наел, застрелян от полицията, заяви пред Би Би Си, че семейството не е искало смъртта му да предизвика бунтове, но настоява, че законът за смъртоносната сила при спиране на автомобил на пътя трябва да се промени.

Наел М бе застрелян от упор от полицията, след като не бе спрял за пътна проверка миналия вторник.

„Никога не сме призовавали към омраза или бунтове“, казва роднината.

Франция преживя пет дни на жестоки размирици.

В разговор с Би Би Си в близост до семейния дом в Нантер роднината заяви, че безредиците, при които хиляди хора бяха арестувани, магазини разграбени, а стотици автомобили запалени в цяла Франция, не почитат паметта на Наел.

„Не сме искали да чупим или да крадем. Всичко това не е заради Наел“, казаха те пред Би Би Си, говорейки при условие за анонимност, тъй като напрежението е толкова голямо след разстрела на Наел.

Те заявиха, че са призовали за „бял марш на улицата. Поход в памет на Наел. Ходене, дори ядосване на улицата, демонстрация, но без изблици на насилие“.

Роднината заяви, че френските власти трябва да променят закона, който позволява на полицаите да стрелят по време на спиране на автомобили.

Роднината на Наел призова за „по-добро обучение на френската полиция, регулиране на използването на оръжията от полицията и преразглеждане на закона, който позволява на полицията да използва смъртоносна сила, ако млад човек откаже да спре на пътя“.

Наказателният кодекс на Франция беше променен през 2017 г., за да позволи по-широко използване на огнестрелни оръжия, след като полицията заяви, че се сблъсква с повишени нива на насилие.

Критиците твърдят, че увеличаването на броя на стрелбите, свързани с пътнотранспортни произшествия, е пряк резултат от тази промяна, която според тях е твърде неясна, тъй като оставя на полицаите да определят дали отказът на водача да се подчини представлява риск.

Досега през тази година трима души са били убити по време на спиране на коли на пътя от полицията – след рекордните 13 души, убити при спиране на пътя през миналата година. По данни на информационна агенция Ройтерс повечето от тези жертви са били от чернокож или арабски произход.

Анаис, приятел и съсед на семейството, също разказва пред Би Би Си, че да си млад чернокож мъж в предградията на Франция означава да си обект на расизъм, насилие и расово профилиране всеки ден.

„Те [полицията] ги унижават, обиждат и не говорят правилно с тях. А сега ги убиват! Наел беше отразен от пресата, но това не се случва за първи път“, казва тя.

Роднина на Наел заяви, че в резултат на продължаващия хаос семейството не е имало възможност да седне заедно и да си спомни за него.

„Искаме всичко да се успокои. Социалните медии, размириците, всичко трябва да се успокои. С всичко това не сме имали време да седнем за пет минути заедно и да помислим за това, че той си е отишъл сега“, казаха те.

ПРОЧЕТИ

Back to top button