ОБЩЕСТВО

Коцев пред японския посланик: Приоритет ни е образованието, човешкият капитал е най-важен

Снимка: Бубфото

Основна цел в мандата ми е да подобрим образованието в града, така че младите хора да остават във Варна и в България. Човешкият ресурс е най-важният. Културният обмен между нашите две страни трябва да се задълбочи. Това заяви кметът Благомир Коцев по време на срещата си снощи с японския посланик Н.

Пр. посланик Хисаши Мичигами.

Коцев допълни, че освен икономическите връзки, културата и спортът са устойчив път към добрите международни отношения. Варненци са известни с любовта си към японските бойни спортове, даде пример кметът и подчерта, че Община Варна е отворена към задълбочаване на културния обмен с Япония и би организирала културни събития съвместно с Японското посолство.

Посланик Мичигами подчерта близостта между двете държави в това, че разчитат на човешкия капитал за устойчив растеж за сметка на по-ограничените си природни ресурси. Той отбеляза също красотата на българската природа и десетилетията добри отношения между България и Япония. По думите му, бизнесът е само един елемент от двустранните отношения, в които са особено важни и сфери като наука, култура, туризъм и академичния обмен. Според него, България може да направи повече за своята разпознаваемост в Азия особено в аспекта на културните връзки.

Н. Пр. г-н Хисаши Мичигами съобщи, че е във Варна по негова инициатива, за да отбележи отварянето на новия офис на българската компания Старгейт за управление на кораби-автомобиловози в съдействие с японския конгломерат за морски транспорт K-Line. Варна има сериозни традиции в морското дело. В града има модерно Военноморско училище и успешни бизнеси, свързани с корабоплаването. Японските корабни оператори са надеждни партньори и действат изключително професионално, подчерта по този повод кметът Коцев.

На срещата присъстваха още заместник-кметовете Павел Попов и Диан Иванов. Кметът връчи на японския посланик реплика на най-старото златно съкровище в света, намерено във Варненския халколитен некропол, както и книгите „Златната древност на Варна“ и „Варна – кръстопът на цивилизации“.

ПРОЧЕТИ

Back to top button