ИКОНОМИКА

Шефът на борсите у нас каза кое надува цените на храните до тавана

Разлика между цените на едро и дребно не е нещо ново. Освен некоректни практики има и разпокъсано предлагане. Това стана ясно от коментара пред bTV на Владимир Иванов, председател на комисията по стоковите борси и тържища.

Като решение на проблема той даде Испания.

Там сдруженията на производителите се обединяват и създават собствени супермаркети.

У нас имаме паразитно ценообразуване, смята Иванов. При много продукти надценката е над 100%.

За него има некоректна търговска практика. Лошите практики са в търговията на дребно, стана ясно от думите му. Надценката в търговията на едро е около 1%.

Трябва да се изчисти методът на ценообразуване, смята Иванов. Има свръхпечалби, които са установили контролните органи. Не се стимулирало сдружаване на земеделските производители. Той се обяви за окрупняване на сектора.

Далеч сме от ситуацията на свръхконтрол, подчерта Владимир Иваново. В момента контролът на държавата е по-координиран.

„Голямата разлика между цените на едро и дребно е отдавна. Това явление се наблюдава от доста години. Такива маржове имаше и през 2015 г., която беше дефлационна, но нивото на доходите беше друго и балансите в света на енергийните разходи – също, и не се вдигаше шум.

По някакъв начин се влизаше в равновесие и темата не беше толкова коментирана. Явлението е доста старо. Още от 1998 г. имаме хронология.

Оставихме бурно развитие на едрия търговски капитал и когато той превзе достатъчно пазарен дял, започна да се наблюдава този процес.

Друга причина е разпокъсаното предлагане – малки мащаби, нашите пазарни играчи са лесна плячка на по-едрия пазарен дял.

Светът като борба е измислил концентрация в предлагането в аграрния сектор, големи сдружения на земеделски производители.

Има много добри практики в Нидерландия, Германия, Испания. След като испанците са имали подобни проблеми с доминантно търговско поведение, големи сдружения започват сами да създават супермаркети. Тогава негативните практики изчезват от самосебе си, те не могат да продължат да съществуват“, коментира Владимир Иванов.

„При нас има и чисто паразитно ценообразуване. Има господстващо поведение и се възползваме от него, което си е жива измама и неспазване на законодателството. Говоря както за големите супермаркети, така и за по-малките магазини“, каза още той.

„При определянето на цените на много продукти има чиста алчност. В търговията на дребно определено. В търговията на едро е въпрос на оцеляване. Там надценките са в нормални граници, дори не знам колко време ще могат да издържат. Трябва да се изчисти методът за ценообразуване“, посочи Владимир Иванов.

„Имаме регистрирани свръхпечалби, доста над справедливите“, заяви още той.

Според него е хубаво, че сега се вдига шум и проблемът е видим масово за хората.

 

ПРОЧЕТИ

Back to top button