ОБЩЕСТВО

Стоил Цицелков: 1/5 от българите живеят в чужбина

снимка: Булфото,архив

Доскоро те бяха най-големият външен инвеститор в държавата, заяви членът на Обществения съвет на ЦИК

Гласуването в чужбина да може да бъде по пощата, да е само в посолствата и ако не си живял достатъчно в страната, да имаш ограничения за гласуване. Това призова бившият външен министър Милен Керемедчиев в предаването „Челюсти” по NOVA NEWS. Той се обяви за ограничение на правото за гласуване на наши избори за хора, които живеят над 10 г. в България.

„1/5 от българите живеят в чужбина. Доскоро бяха най-големият външен инвеститор в държавата. Не знам кой ми плаща данъците на собствениците в България, аз си ги плащам. От тази 1/5-та гласуват от 160 до 240 000 души в чужбина. Това заяви членът на Обществения съвет на ЦИК Стоил Цицелков. Той обясни колко са мандатите от чужбина за депутатите в българския парламент.

Бившият външен министър Милен Керемедчиев даде цифри за пример и запита как се получава така, че нашите сънародници в Турция са гласували на 100% с машина, няма нито една пусната бюлетина. „От 22 секции в чужбина, при които 100% се е гласувало машинно, 18 са в Турция, 2 са в Испания, 1 във Великобритания и 1 в Германия. Как се получава така, че нашите сънародници от турския етнос са най-интелигентни, най-прогресивни и нито един не е гласувал с бюлетина”, запита Керемедчиев.

Цицелков припомни, че членовете на секционните секции често вадят пари от джоба си, за да осигурят възможност за гласуване. Той изтъкна и липсата на контрол.

„Около 160-180 000 са гласувалите в чужбина български граждани. Около 750 са секциите в 61 държави. В 20 държави са гласували по-малко от 100 души в секция, а в 30 държави са гласували по-малко от 300 души в секция. Изборите са един огромен ресурс – 4,2 млн. лева се изсипват от централния бюджет. Освен това са и разходите от бюджета на Външно министерство, което командирова хора, организира секции”. Това обясни бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев. Той призова да спрат манипулациите за изборите в чужбина.

Как може да гарантираме, че членовете на СИК в чужбина няма да предават своите пристрастия на избирателите, запита Керемедчиев. По думите му Външно министерство не може да открива секции навсякъде в чужбина и се налага да ограничат възможностите.

ПРОЧЕТИ

Back to top button