ИКОНОМИКА

The Independent гръмна с новина как Европа купува рекордни количества руски петрол, въпреки санкциите

Вносът на рафиниран петрол в ЕС от Индия нарасна до рекордни нива през 2023 г. по същото време, когато вносът на руски суров петрол в Ню Делхи се увеличи повече от два пъти на годишна база, пише The Independent.

Това означава, че потребителите в Европа вероятно са получили безпрецедентни количества бензин, дизел, керосин и други петролни продукти, които идват от Русия през Индия миналата година, въпреки санкциите, наложени след инвазията на Владимир Путин в Украйна.

Индия не крие готовността си да купува руски петрол въпреки войната в Украйна, като поддържа добри връзки с Москва и същевременно се стреми към по-тесни отбранителни и търговски партньорства със западните нации.

Индия стана водещият световен вносител на руски суров петрол миналата година, според пазарните данни на Kpler, анализирани от The Independent, внасяйки средно 1,75 милиона барела на ден при 140% увеличение спрямо 2022 г.

В същото време вносът на Европейския съюз на рафинирани продукти от Индия скочи със 115 процента, от 111 000 барела на ден през 2022 г. до 231 800 барела на ден през 2023 г. – най-високите стойности през последните седем години, анализирани от Kpler и най-вероятно от най-високото досега.

Новината идва, след като преди дни се разбра, че САЩ са възобновили вноса на петрол от Русия през октомври м.г., а през ноември са направили повторна покупка. Това сочи анализ на РИА Новости на данни на американската статистическа служба.

Вашингтон забрани вноса на петрол и други енергийни продукти от Русия през март 2022 г. като част от новото затягане на санкциите заради руската инвазия в Украйна. Американските компании закупиха последната партида „черно злато“ от Русия през април същата година, припомня агенцията.

По данни на статистическата служба през октомври миналата година САЩ са закупили 36,8 хил. барела петрол от Русия. Стойността на вноса възлиза на 2,7 млн. долара.

През ноември обемът на покупката е бил 9,9 хил. барела за 750 хил. долара. И в двата случая въглеводородът е бил закупен за потребление.

В същото време един барел руски петрол през октомври е струвал на САЩ 74 долара, а през следващия месец – 76 долара. Това е значително повече от определения от Вашингтон „таван на цените“ на руския нефт от 60 долара за барел.

ПРОЧЕТИ

Back to top button