ИКОНОМИКА

Тютюневия гигант Philip Morris с радикална трансформация, преориентира се към…

Една от най-големите тютюневи компании в света – Philip Morris International се трансформира към „бъдеще без дим“, като бездимните ѝ изделия разширяват пазара си, обявиха от „Филип Морис“ България на организирано от тях събитие в столицата.

Въпреки че все още две трети от приходи на гиганта идват от традиционните му продукти, през 2022 година награваемите вече носят 32,1% от постъпленията. За сравнение, година по-рано делът им е 29,5%.

В Европейския съюз бездимните изделия вече носят 40% от приходите на компанията, в Източна Европа – 35%, а в Източна Азия и Австралия – 58%.

На места като Близкия Изток и Африка и Южна Азия процентът е съответно 9 и 1%. Затова и една от целите на PMI е да се фокусира върху пазарите с ниски доходи, където потреблението на цигари все още доминира сериозно.

Голямата цел на PMI е да замени изцяло цигарите и до 20-30 години напълно да спре производството им, обяви новият главен мениджър на компанията за България Демиан Пинтос.

„Нашият приоритет номер едно е да откажем пушачите от цигарите. Към края на 2022 година нагреваемите продукти на PMI, като IQOS, вече имат 24,9 милиона възрастни потребители по света. От тях 17,8 милиона са спрели напълно цигарите“, заяви Пинтос.

В България броят на потребителите е около 220 000, като точни данни предстои да бъдат публикувани в специален доклад за местния пазар до няколко месеца.

На този фон глобално пратките с тютюневи изделия са намалели от 877 до 641 милиарда, като целта за 2025 година е те да бъдат 550 милиарда.

„Част от продуктите на компанията са популярни и сред непълнолетните, но когато голяма компания като Philip Morris стъпи на този пазар, ще успее да въведе ред“, коментира Диляна Якова – мениджър „регулации и устойчиво развитие“ на PMI за България. Тя заяви, че компанията ще се опита да насочи консумацията на тези продукти само към пълнолетни пушачи.

Новите продукти водят след себе си нови предизвикателства. Фасовете отдавна са проблем за околната среда, но с навлизането в бизнес с електронни устройства компанията се изправя срещу ново предизвикателство – е-отпадъците.

В случая обаче има много по-голяма възможност за контрол и благодарение на програмата си Recycle е успяла да рециклира 86% от продадените по-рано продукти. Нагреваемите тютюневи изделия обаче си остават сериозна заплаха за околната среда.

През 2022 година 43% от разходите на компанията за снабдяване са насочени към производството на бездимните продукти, което трябва да доведе и до по-голямо опазване на околната среда. 

ПРОЧЕТИ

Back to top button