ЛЮБОПИТНО

Учените разгадават мистерията на древните камъни, открити на гръцки острови

Необичайни кръгли камъни са открити на много гръцки и други острови, разпръснати в Егейско море, но най-голямата колекция е открита в Акротири.

Камъните са в различни размери, цветове и материали и от известно време са предмет на спорове за какво точно са били използвани. Археолози са изследвали около 750 каменни топки, открити в праисторическия град Акротири на гръцкия остров Тера.

„Малки сферични каменни артефакти от бронзовата епоха са открити в Егейско море и Източното Средиземноморие.

– Точното им предназначение остава загадка, но е възможно те да представляват форма на система за броене при настолните игри“, съобщава Journal of Archaeological Science Reports

Още през 70-те години на миналия век сред учените преобладава мнението, че тези кръгли камъни са били използвани за прашки във войни или за хвърляне на топки в спорта.

Тази хипотеза остава популярна в продължение на десетилетия, докато през XXI век други изследователи не посочват, че топка, направена от камък, вероятно не е подходяща за спорта.

„Малко вероятно е те да са били използвани като топки за хвърляне, тъй като, ако не бъдат уловени, могат лесно да наранят играчите“, посочват учените.

Освен това е малко вероятно „сферите да са били камъни за прашка, обясняват изследователите, тъй като всички други примери от този и по-късните периоди са по-тежки от повечето сфери от Акротири и имат яйцевидна форма.

За какво тогава са били използвани тези каменни сфери?

Е, една от уликите може да се открие в многото каменни плочи за кернос (древногръцки керамичен съд), намерени в Акротири и в селища из цялото Егейско море, в които вероятно са запазени малки вдлъбнатини или следи от чаши.

Анализът на размерите и формите на сферите показва, че те могат да бъдат разделени на две групи въз основа на размера – „един по-голям клъстер, който включва по-малки сфери, и един по-малък клъстер, който включва по-големи сфери“, пишат изследователите.

„Фактът, че сферите съответстват на двата основни клъстера… подкрепя хипотезата, че са били използвани като чипове за настолна игра“, казва водещият автор на изследването, антропологът Кристиан Ферн от Бристолския университет. „Сферите са сглобени така, че да съответстват на тези клъстери.“

Ако това наистина са игрални фигури за древна игра, то значи тя е една от най-старите в историята.

ПРОЧЕТИ

Back to top button