ЛЮБОПИТНО

Уникални записи със сеанси на Баба Ванга виждат бял свят за първи път!

Записи със сеанси на Ванга ще бъдат дигитализирани в рамките на проект на Държавна агенция „Архиви“ за дигитализация на фондовете. Проектът е съфинансиран по европейска програма, предаде БНР.

Записите са от някогашния Институт по сугестология, каза пред медиите директорът на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев.

„Изключително любопитни са тези фонозаписи на Баба Ванга, правени от някогашния Институт по сугестология, те се намират при нас.

Бонусите са важни! 200 лв. Спорт и 1500 лв. Казино

„Там има записани нейни сеанси. Някои от тях са слушани, но малка част само… Не са свалени всички, трябва да видим каква част от тях е запазена и какво съдържат… „, поясни доц. Груев. 

Записите може да станат публични най-рано есента, когато приключва и проектът.

От ДА „Архиви“ отбелязват, че благодарение на проекта вече разполагат с възможност за дигитализиране на киноленти, видеокасети, грамофонни плочи. Те идват предимно от частни колекции, архиви на закрити заводи и кинохроники на държавни учреждения.

„Един от най-ценните записи на VHS касетки е фондът на Ванчо Михайлов“, споделиха още от отдела по дигитализация.

Достъпни за хората ще бъдат и стихове на Веселин Ханчев в негово изпълнение. 

Една от новите машини, с които ще се дигитализират кинолентите със записи на Ванга
 

Благодарение на частен дарител в Държавната агенция „Архиви“ се намират негативите и броеве от вестници на софийско предприятие, които също ще бъдат сканирани.  Директорът на доц. д-р Михаил Груев допълва, че именно от мултимедийната колекция очаква да излязат и полезни за изследване теми. Но и това ще стане ясно след септември. 

От Държавната агенция „Архиви“ посочиха още, че дигитализираните документи, видео и аудио ще бъдат достъпни през т. нар. държавен сървър.

Отделно копия се правят и на защитено място, без връзка с интернет.  Общата стойност на проекта е около пет и половина милиона лева. А парите освен за техника са отишли и за обучение на хората. 

ПРОЧЕТИ

Back to top button