ЛЮБОПИТНО

“Върнаха към живот“ баба от 13-и век, ето как изглежда СНИМКИ

Наскоро изследователи направиха специална реконструкция. В Норвегия „върнаха към живота“ баба от Средновековието. Тя имала различни проблеми и била на 65 години. За да направят силиконов модел на бабата, са използвали нейния скелет, пише Daily Mail .

Известно е, че жената е от Норвегия. Преди смъртта си тя била беззъба и гърбава. Учените са се възползвали от нейния скелет, за да създадат реалистичен модерен макет. За това помогнаха съвременните технологии. Сега може да се види в музея на Норвежкия университет за наука и технологии.

До 1500 лева Бонус за Онлайн Казино Игри! Бонусите са важни!
 

Баба се казвала Тора. Когато анализирали нейния скелет, учените разбрали, че тя има остеоартрит и подагра. Тя страдала от тези заболявания през последните години от живота си. Тези проблеми се възпроизвеждат и в силициевия модел. Смята се, че бабата е починала от естествена смърт. Въпреки че учените отбелязват, че през Средновековието хората обикновено са умирали на 50-годишна възраст, уточнявa Glasnews.bg.

Научен музей Age Hojem/NTNU Снимка: Daily Mail

Тора идва от Тройнхайм, основан е през 997 г. като село Каупангр. Тогава основател е викингският крал Олаф I Тригвасон. Но хората са живели тук и много по-рано. Това мнение се потвърждава от древни скални изсичания. На тях можете да видите първите обитатели. По време на периода на баба Тора тук са живели до четири хиляди души.

Градът е разположен и на едноименния фиорд. Следователно тук е бил центърът на корабоплаването, преди германските търговци да направят Берген свое основно пристанище. Учените са склонни да вярват, че Тора също е от търговско семейство.

За да съживи образа на жената, датският художник Томас Фолдберг също полага усилия. Той добавил към фигурата коса, бръчки и т.н. Сега бабата може да бъде видяна и в дълга рокля, изтъкана по методи от Средновековието.

Археоложката Елън Грейв казва, че някои хора може да критикуват учените, защото не знаят дали възрастната жена е изглеждала така. Учените обаче се опитаха да възпроизведат изображението възможно най-добре. Работата по пресъздаване на външния вид се извършвала почти година.

ПРОЧЕТИ

Back to top button