ОБЩЕСТВО

Властите в Иран задържаха известна актриса, подкрепяла протестите

Снимка Пикасабей

Продължават протестите и арестите в азиатска държава.

Иранските власти са арестували една от най-известните актриси в страната, след като е изразила солидарност с антиправителствените демонстранти. Това съобщи Би Би Си.

Таранех Алидусти е задържана по обвинение в „разпространяване на лъжи“ за протестното движение, обхванало страната, съобщиха държавните медии.

В публикация в Instagram миналата седмица тя осъди екзекуцията на мъж заради участието му в протестите, пише news.bg.

Таранех Алидусти е най-известна с ролята си в наградения с „Оскар“ филм „Търговецът“.

В поста си 38-годишната жена взе на прицел някои международни организации за това, че не са се изказали срещу екзекуцията на Мохсен Шекари.

Той беше обесен от властите, след като те го обвиниха, че е „бунтовник“, който през септември е блокирал главен път в Техеран и е ранил с мачете член на паравоенни сили.

„Той се казваше Мохсен Шекари. Всяка международна организация, която наблюдава това кръвопролитие и не предприема действия, е срам за човечеството“, пише актрисата.

Според публикация в акаунта на държавната информационна агенция IRNA в Telegram тя е била арестувана от полицията, защото не е предоставила „никакви документи в съответствие с твърденията си“.

Профилът ѝ в Instagram, който има повече от осем милиона последователи, наскоро беше свален.

38-годишната жена е една от най-успешните ирански актриси. Тя участва във филма „Търговецът“, който през 2016 г. спечели „Оскар“ за най-добър международен игрален филм.

Но след избухването на протестното движение тя се превърна в яростен критик на опитите на иранското правителство да потуши общонационалните вълнения, предизвикани от смъртта на Махса Амини в полицейския арест през септември.

През ноември тя привлича вниманието, след като публикува своя снимка в Instagram без забрадка в знак на солидарност с демонстрациите.

Протестното движение се превърна в едно от най-сериозните предизвикателства за иранския режим от идването му на власт с революцията от 1979 г. насам.

Властите вече екзекутираха двама мъже, след като бяха признати за виновни за „мохаребе“ – грубо преведено като „вражда срещу Бога“. Според иранското законодателство престъплението се определя като „създаване на обществена несигурност“ чрез заплаха за живота или имуществото с оръжие.

ПРОЧЕТИ

Back to top button