ОБЩЕСТВО

Николова и Калейн завоюваха 4 медала от финалите в третия ден на Световната купа в София

Снимка: Булфото

Страхотен успех за българската художествена гимнастика.

Гимнастичките ни индивидуално – Стилияна Николова и Боряна Калейн, завоюваха общо 4 медала от финалите в третия ден на Световната купа по художествена гимнастика в София. Възпитаничката на Валентина Иванова взе два златни медала – на съчетанията стопка и с лента, докато във финала с обръч остана втора. Що се отнася до Калейн, грацията ни взе един сребърен медал, който дойде във финала на бухалки, съобщава „Спортал“.

Стилияна Николова завоюва златен и сребърен медал от първите два финала на отделните уреди от Световната купа по художествена гимнастика в София. Другата ни представителка в индивидуалната надпревара Боряна Калейн, която триумфира в многобоя, допусна грешки в изпълненията си на обръч и топка и остана осма в първите два финала за деня в „Арена София“.

Николова изигра много силен обръч и получи оценка от 34,950, след като в квалификациите бе взела 34,350. Победителка на обръч стана европейската шампионка от Тел Авив 2022 Дария Атаманов от Израел с 35,550. Трета се нареди световната шампионка от София 2022 София Рафаели с 34,150.

На топка Стилияна изигра абсолютно по шампионски композицията си по „Арабски нощи“ и получи рекордно високата оценка от 36,950 точки. Калейн допусна грешка в края на съчетанието си, като уредът излезе извън терена. Среброто на топка отиде при Такмина Икромова от Узбекистан с 34,050, а трета се нареди Алина Харнаско от Беларус, която се състезава под неутрален флаг. След контестация оценката на Харнаско от 32,950 бе повишена на 33,150.

Боряна Калейн показа огромна сила на духа и се съвзе след грешките си в своите съчетания с обръч и топка и завоюва сребърния медал в съчетанието с бухалки от Световната купа по художествена гимнастика в София. Грацията изигра много добро съчетание с бухалки, за което получи оценка от 33,900. Пред Калейн остана само представителката на Италия София Рафаели с оценка от 34,250. С бронза в съчетанието с бухалки остана Виктория Оноприенко от Украйна с оценка от 33,000.

В четвъртия финал – с лентите, Стилияна Николова събра оценка от 33,650, която ѝ отреди златния медал в тази композиция. Със среброто се окичи Дария Атаманов от Израел с оценка от 32,650, а на почетната стълбичка се качи Таисия Онофрийчук от Украйна, чиято оценка в съчетанието бе 32,000. Другата ни грация, която участва във финала на лента – Боряна Калейн, допусна сериозна грешка при изпълнението на своето съчетание и получи оценка 31,000, с която завърши на 6-о място.