ПОЛИТИКА

Горанов заплете мистерия с история за политиката у нас и насмете Асен Василев за еврозоната

Имам една стара история. Ще ви я разкажа накратко – накрая всичко ще бъде наред и ако не е наред, значи това не е краят. Най-доброто предстои. Това каза в ефира на bTV Владислав Горанов, коментирайки политическата обстановка.

Реформите в икономиката и финансите, еврозоната

„Проблемът, свързан с прекъсването на отношенията между двете формации, е, че управлението, което се предложи, бе некачествено. Но се натрупваше комуникация. Всички заклинания в политиката, които бяха на мода – няма да си говорим с този или онзи – приключиха. Това е добра новина.  

В ГЕРБ сме разбрали, че да се използват крайни епитети, не е правилната позиция, защото после ще трябва да се обясняваш за тях“, каза Горанов. 

Той направи аналог с предизборните кампании от близкото минало на България

„Спомняте ли си НДСВ как си изгради кампанията срещу БСП и обратно? Добрата новина, пак казвам, е, че в последните 9 месеца алтернатива в комуникация няма. И каквото да се изрече, после ще трябва да се плаща за думите.

Това касае партиите от целия спектър. Доброто впечатление е, че гледат да се пообират, освен някои политици, които си изпускат емоциите по-късно вечер“, каза Горанов. 

По думите му, със сигурност урокът е, че България никога повече няма да има парламентарно мнозинство от една партия, трябва да търсят мостове помежду си. 

За мен изборите са най-доброто решение особено в напрежението, което се бе натрупало, категоричен бе той. 

„Това, което се случва, няма причина да ни отдалечава от еврозоната, дори ни приближава. От МВФ казаха, че бюджетът е твърде щедър и би довел до инфлационен натиск. Не мога да пиша цялата сметка на Василев, въпреки, че има много вулгарно отношение към бюджета.

МВФ казва, че този бюджет, ако се изпълни, ще доведе до по-висока инфлация. Нашият единствен проблем е инфлацията. Следователно, сегашното управление на фиска е проблем за по-скорошнито влизане.

Политическата криза води до стагнация в харчовете на държавата, което технически може да ни доведе до по-нискък инфлационен натиск“, обясни бившият финансов министър.  

България ще има правителство, чиято цел е еврозоната. Дори и да е служебно, категоричен бе той. Парламентът ще работи, могат да бъдат приети всички необходими закони. И действително през 2025 може да влезем в еврото, но не от 1 януари, прогнозира Горанов. 

Бившият шеф на фиска обясни и грешката на Асен Василев

„Когато взимате пари назаем и увеличавате това, което може да си позволите, това дава кураж на продавачите по сергиите да вдигат цените. Всъщност, не случайно, имаме грешна фискална политика спрямо целите, които имаме като стратегия“, поясни Горанов.

Попитан, какви разходи би съкратил той, ако бе на чело на съставянето на бюджета, Горанов отговори: Когато сме правили бюджета сме спазвали всички правила, заложени във философията на финкциониране на системите. 

„Дебатът, кое може да се спести, е много сложен. Има принципи на фискално управление, които с заложени в пакта за стабилност и растеж, тоест трябва да се простираме според чергата си. За да има дефицит, трябва да става само при сериозни икономически кризи и за поддържане на стратегически цели за инвестиции и възстановяване на икономически растеж.

Няма никаква логика да финансираме пенсии с дълг“, каза още той. 

Друг голям проблем, по неговите думи, е, че много хора са демотивирани да се самоосигуряват на реалните си заплати, защото едни и други получават еднакви пенсии. 

Какво ще се случи след изборите?

„Нямаме особена алтернатива, освен да управляваме с ПП. Едни избори какво ще покажат – дали тезите и претенциите на партньорите в дясно са релевантни. Очаква се прекрояване на дяловото участие на всяка една от партиите в следващия парламент“, прогнозира Горанов.  

„Моите очаквания са , че всяка от партиите ще си запази позициите, ако качеството на управление, което сме предложили, е задоволително. Минавайки още един път през избори ще е политически урок за по-малко политически опитните ни партньор, защото това, което видях в преговорите по ротацията е липсата на политическа мъдрост в част от опонентите.

Изпуснаха си нервите. Може би са целели това. Склонен съм да смятам, че ПП калкулираха ефект за тях ако се отиде предсрочни на избори и целенасочено се изпитваха да извиват ръце, за да се докараме до този резултат“, каза още той. 

Предизборната кампания ще е интересна с това да се види кой до каква степен ще си изпусне нервите. 

„Ще е интересно да разберем за какви милиони, милиарди говори информационният министър. Основният провал, за да се стигне до избори, е политическата неопитност и некачественото управление.

Оптимист съм за еврозоната, оптимизмът ми идва от това, че поне временно Асен Василев няма да се занимава с публичните финанси. Дано същите тези хора помадреят“, приключи Горанов. 

  

ПРОЧЕТИ

Back to top button