ОБЩЕСТВО

Надежда Нейнски: Неспособността да се състави правителство води до радикален вот

Редактор: Юлия Георгиева, 

кадри Нова тв

Вече трябва да приемаме нещата с усмивка, защото вече за пети път повтаряме едно и също. Смятам, че този път трябва да се опита по обратния начин. Да се попита има ли в парламента евроатлантическо мнозинство. Защото примерно в ЕП се търси първо мнозинство, а след това се излъчват комисиите.

А не е обратния вариант, да се прави правителство и после да се търси кой ще го подкрепя.

Това коментира пред Нова тв бившият външен министър Надежда Нейнски. 

Има два варианта – да има ясно мнозинство и да има неясно мнозинство. Смятам, че голямата отговорност е на първия, а по волята на избирателите е ГЕРБ. Така че тя трябва да структурира евроатлантическо мнозинство, коментира тя.

От изборите се вижда, че такова мнозинство сред политиците и сред избирателите има. Въпросът е дали то ще се структурира и как. Не може да правим избори до безкрай. Нежеланието да се структурира управление, води до радикален вот. И ние това го виждаме. Ето че Възраждаане вдига своя резултат с всеки нови избори, а ИТН се връща в играта, коментира тя. 

Ясното мнозинство е, когато имаме ясни приоритети, около които партиите се обединяват. Например Шенген. Той изисква доверие в България, не само изпълнение на критерии. Темата с еврозоната, темата със съдебната власт. Ако това се разпише конкретно, ще се види кой къде стои и тогава ще се видят къде са отговорностите и никой няма да прости, коментира Нейнски. 

Войната в Украйна очевидно няма да е кратка, тя ще продължи, което ще постави на изпитание и Европа, и света, и региона, и България. Така че страната ни трябва да има правителство с ясни позиции, където се знае кой пие и кой плаща, посочи тя.

Разбирате ли, че войната в Украйна не е някаква мантра. Това е реалността. Когато войната започна България трябваше да вземе определени решения, които тя не взе или взе на по-късен етап. Така че в момента е много важно България да си върне доверието на партньорите, защото институционализираните лица у нас излъчват различни сигнали по важните теми, посочи тя. 

Така че кризата с доверието към България е очевидна, обобщи тя. 

ПРОЧЕТИ

Back to top button