ОБЩЕСТВО

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун може да пътува до Русия, за да се срещне с президента Владимир Путин за снабдяване на Москва с оръжия

Официални представители на САЩ предупредиха Северна Корея, че ще „плати цена“, ако сключи оръжейна сделка с Русия, след като казаха, че преговорите „напредват“ между двете нации. Това съобщава Уил Рипли от CNN.

Администрацията на САЩ разчита Пхенян да не провежда консултации с Москва за военно-техническото сътрудничество. Това изявление направи ръководителят на пресслужбата на Съвета за национална сигурност (NSC) на Белия дом Адриан Уотсън.

Според Уотсън преговорите за военно-техническо сътрудничество между Руската федерация и КНДР се твърди, че „активно се движат напред“. „Според информацията, с която разполагаме, Ким Чен-ун очаква тези консултации да продължат, включително дипломатически ангажименти в Русия на ниво лидерство“, каза Уотсън, цитиран от Bloomberg. Задължението на Пхенян да не предоставя или продава оръжие на Русия.

В понеделник The New York Times, позовавайки се на свои източници, очерта версия, според която севернокорейският лидер Ким Чен-ун планира да посети Русия през септември. Той, според изданието, може да се срещне във Владивосток с руския президент Владимир Путин в средата на месеца. Кремъл не обяви планове за такава среща.

Русия започва да цени повече Северна Корея

С нарастването на изолацията на Русия заради водената от нея война в Украйна, наблюдатели казват, че Русия започва да цени повече Северна Корея, коментира оганция Ройтерс.

За Северна Корея отношенията с Русия не винаги са били така топли, както по време на разцвета на бившия Съветски съюз, но сега страната определено се възползва от нуждата на Москва от приятели.

Комунистическа Северна Корея бе създадена в началото на Студената война с подкрепата на бившия Съветски съюз. По-късно Северна Корея се сражаваше с Юга и неговите съюзници от САЩ и ООН в Корейската война през 1950-1953 г. със съществена помощ от Китай и Съветския съюз.

В продължение на десетилетия Северна Корея бе силно зависима от съветската помощ, а разпадането на бившия Съветски съюз през 90-те години на 20-и век допринесе за смъртоносен глад в Севера.

Лидерите в Пхенян често се опитваха да използват Пекин и Москва, за да се балансират взаимно. Първоначално Ким се държеше сравнително хладно в отношенията си с Русия и Китай, които се присъединиха към САЩ в налагането на строги санкции на Северна Корея заради нейните ядрени опити.

След последния ядрен опит на страната му през 2017 г. Ким предприе стъпки за възстановяване на връзките. Той се срещна с Путин през 2019 г. за първи път в руския град Владивосток.

В послание за националния празник на Русия през юни Ким се зарече „да се хване за ръка“ с Путин и да засили стратегическото сътрудничество.

Русия се присъедини към Китай в противопоставянето си на новите санкции срещу Северна Корея, блокирайки водените от САЩ усилия и публично разединявайки Съвета за сигурност на ООН за първи път, откакто през 2006 г. той започна да наказва Пхенян.

Най-поразителният признак за задълбочаване на връзките дойде през юли, когато руският министър на отбраната Сергей Шойгу посети Пхенян и разгледа изложение на оръжия, което включваше забранените балистични ракети на Севера. По-късно той стоеше до Ким по време на военен парад, докато същите тези ракети преминаваха покрай него.

Северна Корея публично подкрепи Москва, след като Русия нахлу в Украйна. Тя бе сред малкото страни, признала независимостта на придобитите от Русия украински региони и изрази подкрепа за анексирането от Русия на части от Украйна.

САЩ обвиниха Северна Корея, че предоставя оръжия на Русия, но не е ясно дали са извършени някакви доставки. Както Русия, така и Северна Корея отричат тези твърдения, но обещаха да задълбочат сътрудничеството в областта на отбраната.

„Специалната военна операция“ на Москва в Украйна постави началото на нова геополитическа реалност, в която Кремъл и (Северна Корея) могат да станат все по-близки, може би дори до такава степен, че да се възродят квази съюзническите отношения, които съществуваха по време на Студената война“, писа в доклад в интернет портала „38 норт“ Артьом Лукин, преподавател в далекоизточния федерален университет във Владивосток.

Забележително е, че Пхенян е започнал да използва новата фраза „тактическо и стратегическо сътрудничество“, за да опише отношенията си с Русия, добави той.

Шойгу заяви вчера пред руски медии, че Москва обсъжда съвместни военни учения със Северна Корея.

ПРОЧЕТИ

Back to top button