СВЯТ

“Бронебойчик“ тръгва към фронта: Русия пусна в серийно производство нова свръхмощна въздушна ракета

В Русия започна серийно производство на най-новата въздушна ракета с голяма мощност „Бронебойчик“. Има такава особеност в развитието на боеприпасите – всеки добър образец поражда още по-добър. 

В продължение на много години руската армия беше въоръжена с неуправляемата авиационна ракета (НАР) С-8 или просто „осмицата“. С-8 все още е в експлоатация и днес.

И доскоро много инженери-конструктори вярваха, че нищо по-ценно не може да се изтръгне от този продукт.

Но от Научно-производствения концерн „Техмаш“ и НПО „Сплав“ не смятат така. И решиха да направят по-мощна ракета за своя сметка. И го направиха, въпреки, че някои началници в Министерството на отбраната отначало реагираха на нововъведението с недоверие и въртяха носове.

Но когато концернът произведе първата партида обещаващи НАР и проведе експериментални военни изпитания (бойното им използване бе отработено на практика), на ракетата беше дадена зелена светлина. И сега отбранителната промишленост ги пусна на конвейр.

Е, тъй като новата ракета в някои отношения идва от известната фамилия С-8, тя получи съответния код – С-8 OФП. OФП означава „осколочно-фугасно проникваща. И избраха страхотно име – „Бронебойчик“.

ТАКТИКО – ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Новата ракета е направена в така наречения стар форм-фактор на изделието С-8. С други думи, размерите и формата са еднакви. Това означава, че вече съществуващите стартови блокове чудесно могат да се използват за нея. И това означава, че не са необходими допълнителни разработки, преоборудване.

Това спестява пари и, най-важното, време. В същото време се използват напълно нови компоненти и решения, осигуряващи значително увеличение на основните характеристики.

Калибърът на ракетата С-8 OФП остана същият – 80 мм. Дължината на продукта е 1500 мм, което като цяло съответства на другите членове на семейството.

Начално тегло – 17 кг. Но у „Бронебойчика“, за разлика от „майката“ – С-8, има нова осколочно – фугасна бойна част (БЧ) от проникващ тип. Бойната глава с тегло 9 kg носи повече от 2,5 kg експлозив (оригиналната С-8 имаше 1 kg).

Освен това има заякчен корпус с прорези от вътрешната страна – това осигурява по-голямо разпръскване на осколките.

Бойната глава е оборудвана с двурежимен контактен взривател – може да се настрои да детонира при контакт с целта или с известно забавяне – за да пробие преградата и да се взриви на праченца едва зад нея.

За новата НАР е разработен ракетен двигател с твърдо гориво с повишена енергийна производителност – с негова помощ се осигурява полет на разстояние до 6 km (най-модерните модификации на С-8 летят на 3-4 km ).

Благодарение на новия двигател, по мнението на пилотите – изпитатели на хеликоптери, се опростява извършването на бойния подход към целта и намалява вероятността противниковата противовъздушна отбрана и зенитната артилерия да достигат до зоната за поражение.

Тоест безопасността на екипажа се повишава. Освен това новият двигател компенсира значителното увеличение на масата на самата ракета и нейната бойна глава.

Друг важен „плюс“: благодарение на запазването на формата на ракетата, продуктът С-8OФП може да се използва с всички досегашни окачени пускови установки, които вече са налични във ВВС.

Такива устройства могат да носят от 7 до 20 ракети. И оттук заключението: „Бронебойчиците“ могат да се използват от широка гама руски самолети и хеликоптери на фронтовата авиация.

Специалисти от отбранителната индустрия разкриват, че на първо място новото оръжие ще получат щурмовите самолети Су-25, както и многоцелевите хеликоптери.

Бойната глава пробива различни препятствия – тухлени и бетонни помещения. Освен това по време на изпитанията С-8 OФП ефективно унищожи и леко бронирани машини.

ПРОЧЕТИ

Back to top button