СВЯТ

FT: Ако Орбан осуети попълването на бюджета на ЕС, това ще бъде като политическо излизане от Съюза

Европейският съюз подготвя нови санкции срещу Русия и финансова подкрепа за Киев в навечерието на втората годишнина от войната, като се стреми да възстанови нивото на западната помощ за Украйна, пише Financial Times, позовавайки се на свои източници.

Отбелязва се, че наборът от ограничения в 13-ия пакет от санкции ще се прилага за юридически и физически лица, свързани с пълномащабно нахлуване в Украйна. ЕС подготвя и дългоочакваното споразумение за отпускането на 50 милиарда евро (99.16 милиарда лева) на Киев през следващите четири години.

 Част от парите могат да бъдат преведени веднага.

„Това са пари, оръжия и санкции в момент, когато осъзнаваме, че украинците се нуждаят от помощ. Но след две години виждаме, че има граници на това, което можем да направим“, е коментирал един от дипломатите на ЕС, участвали в преговорите.

Посочва се, че новите санкции на ЕС ще засегнат повече физически и юридически лица по отношение на замразяването на активи и забраната за влизане. Малко вероятно е обаче те да включват забрана за внос на руски алуминий, както поискаха Полша и балтийските държави.

„Другите елементи на санкциите също могат да се стеснят, за да осигурят подкрепа, тъй като предишните опити за насочване на санкциите към руския износ на ядрено гориво и втечнен природен газ се провалиха поради липса на консенсус“, се посочва в публикацията.

Що се отнася до финансовата помощ в размер на 50 млрд. евро като част от актуализацията на бюджета на ЕС, която все още трябва да бъде подписана от лидерите на държавите членки на срещата на 1 февруари, Европейската комисия е готова да направи отстъпки на унгарския министър-председател Виктор Орбан, за да си осигури неговата подкрепа.

Дипломати от ЕС изразиха увереност, че унгарският премиер в крайна сметка ще отстъпи.

„Ако Орбан осуети попълването на бюджета на ЕС, това ще бъде като политическо излизане от Съюза“, заявява пред агенцията високопоставен дипломат от ЕС.

Той добавя, че част от парите могат да бъдат предоставени, след като лидерите и Европейският парламент подпишат пакета. Точната сума все още се обсъжда. Останалата част от парите ще бъде отпусната на траншове в продължение на четири години.

Според високопоставен дипломат от ЕС, участващ в преговорите, въпросът за печалбите от замразените руски активи „показва напредък, но няма да доближи парите до Киев“. А самата конфискация на такива активи едва ли ще бъде подкрепена от Италия, Франция и Германия.

ПРОЧЕТИ

Back to top button