СВЯТ

Руснаците разработват новата БМП “Манул“, ще я оборудват с боен модул “Епоха“

Новата перспективна бойна машина на пехотата „Манул“, която се разработва от Курганското СКБМ (Специално конструкторско бюро по машиностроене), може да получи боен модул „Епоха“ с 57-мм автоматично оръдие.

Този вариант в момента се разработва, съобщиха от пресслужбата на холдинга „Високоточни комплекси“, информират световните издания.

БМП „Манул“ е създадена, като се вземат предвид изискванията на военните, както и опита от войната в Украйна.

Инсталирането на боен модул с 57-мм автоматично оръдие вместо първоначално предложеното 30-мм ще позволи на БМП да изпълнява много по-широк спектър от задачи, гарантирано да поразява вражеската лека бронирана техника от по-голямо разстояние.

В момента машината е на етап разработка, окончателният й облик все още не е определен, така че вариантът с „Епоха“ е съвсем реален.

Както беше посочено по-рано, разработката на „Манула“ ще отнеме около три години, това ще бъде универсална гъсенична платформа, способна да носи различни оръжия.

Машината, която се проектира, ще бъде защитена от малокалибрени снаряди и осколки от полева артилерия и ще осигурява мобилност при всякакви пътни условия, включително преодоляване на водни препятствия без подготовка. В момента се разработва въпросът за инсталирането на нов боен модул „Епоха“, се казва в съобщението на холдинга.

За първи път бойната машина на пехотата „Манул“ беше представена на форума „Армия-2020“. В същото време беше съобщено, че новата БМП комбинира разработки на нови модификации на БМП-3 и „Бумеранг“.

Както беше посочено, новата БМП е „кръстосана“ с БМП „Драгун“ и универсалния боен модул ТКБ-945 (Бумеранг-БМ). Първоначално се предполагаше, че машината ще получи боен модул с 30-мм автоматично оръдие, 7,62-мм картечница и противотанков комплекс „Корнет“.

Също така в оригиналната версия машината имаше преден двигател и отделение за осем души, разположено в задната част. Но това не е окончателната версия и времето ще покаже каква точно ще бъде.

ПРОЧЕТИ

Back to top button