ЗДРАВЕ

Нови разбирания за бактериалната антибиотична резистентност

Изследователи от университета в Цукуба в Япония са открили характеристиките на белтъци в определени бактерии, които предават антибиотична резистентност (ARE).

Както е известно, тя представлява глобална опасност за човешкото благосъстояние, тъй като различни протеини позволяват на патогенните бактерии да култивират повишена устойчивост срещу антибиотични лекарства.

Японските изследователи са разкрили атрибутите на специфични протеини, наречени ARE-ABCF, произхождащи от три различни бактерии.

Това разкритие хвърля светлина върху тяхната функция и значение, които, когато се комбинират с други съпротивителни механизми, дават изключително мощна колективна съпротива на лекарствата.

Учените твърдят, че това проучване предлага ценна представа за механизмите на резистентност, използвани от човешките патогени, като има значителни клинични последици.

Тези открития ще допринесат за разработването на нови антибиотици, които могат да се насочат към рибозомата, използвайки новаторски подходи, заобикаляйки индуцирането на ARE-ABCF резистентни протеини.

Подобен напредък има за цел да осигури алтернативни стратегии за борба с антибиотичната резистентност при патогените.

Антибиотиците често са насочени към бактериалната рибозома – клетъчния апарат, отговорен за синтеза на протеини. Следователно бактериите измислят стратегии за защита на рибозомата, за да устоят на антибиотиците. ARE-ABCF протеините са свързани с рибозомна антибиотична резистентност в различни бактериални видове.

Тези протеини се задействат от антибиотично нападение, при което рибозомата спира процеса на транслация на протеини. Впоследствие, активирането на ARE-ABCFs инициира защитните механизми, укрепвайки бактериите срещу ефектите на антибиотика.

В рамките на бактериалната сфера, група, известна като „Clostridia“, обхваща няколко значими човешки патогени.

По-специално, Clostridium perfringens е отговорен за хранително отравяне, докато Clostridioides difficile проявява страхотна антибиотична резистентност и може да доведе до персистиращи инфекции, диария и опасни нозокомиални инфекции. Те се получават от пациенти след приемането им в болници или други здравни заведения.

„Наблюдавано е, че чувствителността към инфекция с C. difficile нараства след прилагането на антибиотика клиндамицин, но основната причина остава неуловима“, заявява Нозому Обана, водещ автор на изследването. – Нашето разследване разкри, че протеинът ARE-ABCF, известен като CplR, присъстващ в бактериите Clostridia, придава резистентност специално към класа антибиотици, който включва клиндамицин.”

Освен това, изследователският екип демонстрира, че CplR може синергично да си сътрудничи с друг механизъм на антибиотична резистентност, улеснен от протеин, наречен Erm. Erm извършва добавянето на метилова група към рибозомната РНК, която е жизненоважен компонент на рибозомата. Този процес на метилиране придава резистентност към различни класове антибиотици.

ПРОЧЕТИ

Back to top button