СВЯТ

ISW: Руският патриарх Кирил милитаризира църквата в подкрепа на имперските амбиции на Путин

Контролираната от Кремъл Московска патриаршия на Руската православна църква съобщи, че е наредила на всички свои духовници да променят литургията си, за да включат провоенни молитви в подкрепа на руската завоевателна война срещу Украйна, и вероятно заплашва да изхвърли от църквата духовници, които не подкрепят войната.

Това посочва Института за изследване на войната (ISW).

Руски канал в Телеграм с вътрешни източници в Московската патриаршия разпространи на 31 март документ с дата 29 март, в който ръководителят на делата на руската църква, Воскресенският митрополит Григорий, нарежда на духовниците да четат ежедневно по време на Великия пост една молитва – „Молитва за Светата Рус“.

Воскресенският митрополит Григорий също така призова духовниците да четат „Молитва за Светата Рус“ вкъщи и да предлагат да четат тази молитва на енориашите.

„Молитва за Светата Рус“ е нова молитва, която Московската патриаршия официално въведе през септември 2022 г.

Тази молитва е силно политизирана и провоенна и прокремълска молитва, изпълнена с кремълски тезиси и други лъжливи руски разкази. В молитвата се иска от Бога „да помогне на [руския] народ и да дари на [Русия] победа“ срещу „онези, които искат да воюват [и] са вдигнали оръжие срещу Светата Рус, желаейки да разделят и унищожат нейния единствен народ“.

Споменаването на „Светата Рус“ и „единния народ“ повтаря дългосрочния фалшив разказ на Путин, че украинците, белорусите и руснаците съставляват един руски народ, и е присвояване на историята на Киевска Рус.

Патриарх Кирил, за когото се съобщава, че е бивш офицер от съветския Комитет за държавна сигурност (КГБ) и известен твърд поддръжник на руския президент Владимир Путин, за първи път прочита „Молитва за Светата Рус“ (за която се предполага, че е неин автор) на 25 септември 2022 г., след непопулярния призив на Путин за частична мобилизация.

Преди това Руската православна църква е въвела политизирани молитви през юни 2014 г. и март 2022 г. в подкрепа на руската агресия срещу Украйна, а ISW отдавна е преценила, че Московската патриаршия е контролирана от Кремъл организация и известен инструмент в инструментариума на руската хибридна война, който насърчава интересите на Кремъл и националистическата идеология в страната и чужбина.

Руските държавни власти вече са наложили дисциплинарни наказания на не по-малко от 28 духовници от Русия, петима от Беларус, един от Казахстан и шестима от Литва за антивоенна реторика или отказ да четат възложените провоенни молитви по време на литургия.

Самата руска православна църква продължава с чистката в своите редици на свещеници, които не подкрепят агресията срещу Украйна.

Патриарх Кирил например е одобрил решение от февруари 2024 г. за порицаване на един от най-известните и уважавани свещеници протойерей Алексей Умински, за това, че е отказал да прочете „Молитва за Светата Рус“.

През нощта на 30 срещу 31 март Русия нанесе още една серия от ракетни удари и удари с дронове, насочени предимно срещу украинската енергийна инфраструктура, тъй като забавянето на американската помощ за сигурност продължава да влошава състоянието на украинската противовъздушна отбрана и дава възможност на Русия да нанесе значителни щети на украинската енергийна мрежа.

Украинските военновъздушни сили съобщиха, че руските сили са изстреляли 14 крилати ракети Х-101/555 от Саратовска област; 11 безпилотни летателни апарата Шахед-136/131 от Приморско-Ахтарск, Краснодарския край и окупирания Крим; една балистична ракета Искандер-М от окупирания Крим; и една крилата ракета Х-59 от окупираната Запорожка област.

На 30 март украинските сили изглежда са отблъснали руско механизирано нападение с размер на батальон край Авдеевка, Донецка област – първото механизирано нападение с размер на батальон, откакто руските сили започнаха кампанията за превземане на Авдеевка в края на октомври 2023 г. Украински военнослужещ съобщи на 31 март, че руските сили, включително елементи от руския 6-ти танков полк, са ангажирали 36 танка и 12 бойни машини на пехотата (БМП) за голямо механизирано нападение край Тоненке на 30 март.

Мащабът на руското механизирано нападение на 30 март е значителен. Руските сили не са провеждали толкова мащабно механизирано нападение от началото на руското локално настъпление за превземане на Авдеевка в края на октомври 2023 г., когато според съобщенията украинските сили са унищожили почти 50 руски танка и над 100 бронирани машини на 19-20 октомври 2023 г.

Възможно е руското командване да дава приоритет на района на Авдеевка в Донецка област. Готовността на руското военно командване да ангажира един батальон танкове за атака в района на Авдеевка показва, че тази атака е била приоритетна.

Руското командване може да съсредоточи прогнозираната си офанзивна операция в края на пролетта/лятото на 2024 г. върху западната част на Донецка област с надеждата да надгради стабилния, но незначителен напредък на руските сили в този сектор.

На 31 март френският министър на отбраната Себастиен Лекорню обяви, че Франция ще предостави на Украйна неуточнен брой ракети земя-въздух Aster 30 и „стотици“ бронирани машини и друго оборудване.

Лекорню заяви, че Франция ще предостави на Украйна „стотици“ стари, но все още функциониращи бронирани машини и оборудване от френската армия и че военните доставки ще пристигнат през 2024 г. и началото на 2025 г.

Лекорню съобщи също, че Франция ще предостави на Украйна „нова партида ракети Aster 30“ за системите за противовъздушна отбрана SAMP/T MAMBA и че Франция разработва дистанционно управляеми боеприпаси, които ще предостави на Украйна още през лятото на 2024 г.

Кремъл продължава да полага усилия за прилагане на руските федерални закони в бившите съветски републики, където Русия няма правна юрисдикция.

На 31 март руският главен прокурор Игор Краснов заяви, че Русия ще продължи да отстоява правото си, в противоречие с международното право, да прилага руското федерално законодателство спрямо длъжностни лица от НАТО и постсъветските държави за техни действия, предприети на територията на собствените им държави, където руските съдилища нямат юрисдикция, въпреки че признава, че преследването на такива случаи би било „нереалистично“.

На 31 март руският президент Владимир Путин подписа планирания указ, с който се разрешава провеждането на пролетната военна повинност за новобранци в Русия, в рамките на която между 1 април и 15 юли ще бъдат призовани 150 000 руснаци.

Руското военно командване съобщава, че е назначило началника на щаба на руските сухопътни войски генерал-полковник Александър Лапин за командир на новосформирания Ленинградски военен окръг (ЛВО).

Съобщава се още, че на 31 март руското военно командване е назначило Лапин за командир на Ленинградски военен окръг.

На 31 март руските власти проведоха антитерористична операция и задържаха заподозрени в тероризъм в Република Дагестан.

Руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) в Дагестан обяви режим на антитерористична операция в Махачкала и Каспийск, а Националният антитерористичен комитет на Русия заяви, че руските власти са задържали трима бойци, за които се предполага, че са планирали терористични актове.

ПРОЧЕТИ

Back to top button